İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Kredi Vadelerinin Uzaması Otomotiv Pazarını Heyecanlandırdı…
Trendlerdeki Yazı

Kredi Vadelerinin Uzaması Otomotiv Pazarını Heyecanlandırdı…

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, taşıt alımı amacıyla kullandırılacak kredilerde vadenin 48 aydan 60 aya yükselmesine dair ;

Bu tip atılımlar pazarın öngörülen 400 binin üzerine taşınması için önemli atılımlardır. Yani otomotiv pazarı Ocak performansıyla değerlendirildiğinde yıl sonu yalnız 400 bin oluyor fakat bu gibi kritik atılımlarla pazarı 400 binin üzerine taşımayı hedefliyoruz.” dedi.

otomotiv pazarı 2

Şahsuvaroğlu, fiyatı 120 bin TL’ye kadar olan taşıt alımı amacıyla kullandırılacak kredilerde vadenin 48 aydan 60 aya yükselmesinin otomotiv satışlarına olan etkilerine yönelik AA muhabirine açıklama yaptı.

Bu konunun uzun vakittir OYDER’in de gündeminde olduğunu belirten Şahsuvaroğlu, “2013’teki bir düzenlemeyle 60 ay vade 48 aya düşmüştü. Şimdi bu yeni düzenlemeyle 48 ay olan vade yeniden 60 aya çıkıyor. Otomotiv sektörünü bilhassa son birkaç aydır düşüş trendine girmesinin önünü bir miktar daha açması için sektör adına açıkçası önemli bir adım oldu. Bu adım için BDDK Başkanı ve ekibine teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Şahsuvaroğlu, yeni düzenlemenin alım fırsatlarına destek olacağına işaret ederek, “Sektöre baktığınızda araç fiyatları artmıştı. Araç fiyatları 48 aya bölündüğünde güncel faize sığmıyordu. Dolayısıyla 60 ay seçeneği perakende müşterinin alım fırsatını değerlendirmesine katkı sunacak. Sektörün bir miktar daha düşmesinin açıkçası önüne geçer diye düşünüyoruz.” dedi.

“FAİZLERİN DÜŞMESİ SATIŞ ADETLERİNİN ARTMASI ADINA ÖNEMLİ”

VakıfBank’ın taşıt kredilerinde faizleri düşürmesinin de sektör adına oldukça önemli bir adım olduğunu vurgulayan Şahsuvaroğlu, şunları kaydetti:

“Faizler yüzde 3 seviyelerindeydi. Kamu bankalarının önderliğinde VakıfBank yüzde 1,55 faizle otomobilde perakende finansmanını ilk anons eden banka oldu. Dolayısıyla bunların hepsi sektörün yaşaması ve satış sayılarını artırması adına yapılmış önemli atılımlar. Biz bu değerli atılımlerı özel bankacılık sektöründen de bekliyoruz. Onlar henüz kamu bankalarının inmiş olduğu seviyelere gelmediler. Bir diğer önemli konu da kredi onay sürecinin hızlandırılması. Faizler düştü, taksitler arttı fakat kredi onay iştahının da iyi olması lazım. Kredi onay mekanizmasının önemli oranda negatif bir gözle değil olumlu bir gözle müşteriyi araştırmasını öneriyoruz, rica ediyoruz.

Şahsuvaroğlu, geçen yılın şubat ayında satışların 47 bin seviyesinde gerçekleştiğini ve bu yıl için rakamların henüz elde olmadığını ifade ederek, kredi vadesindeki artışın bugünlerde açıklanmasından kaynaklı bunun etkilerinin mart ayında görülmeye başlanacağını dile getirdi.

Geçen yıl otomotiv pazarının 640 binle kapandığını anımsatan Şahsuvaroğlu, “Bu tip atılımlar pazarın öngörülen 400 binin üzerine taşınması için önemli atılımlerdir. Yani pazar Ocak performansıyla değerlendirildiğinde yıl sonu yalnız 400 bin oluyor fakat bu gibi kritik atılımlarla pazarı 400 binin üzerine taşımayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“MARTTA PAZARIN HAREKETLENECEĞİNİ ÖNGÖRÜYORUZ”

Otomotivde kampanyaların devam edeceğini anlatan Şahsuvaroğu, şöyle dedi:

“Kampanyaların hız kesmemesi, devam etmesi için bizler elimizden geleni yapıyoruz. Sıfır faiz kampanyaları var, takas kampanyaları var, en önemlisi halihazırda devam eden yüzde 15 ÖTV desteği ve yüzde 17 ticari araçlarda KDV desteği var. Bunların 31 Mart’ta sona ereceğini hatırlatmak gerekiyor. Dolayısıyla mart ayını kredi faizlerinin düşmesi ve taksitlerin artmasıyla beraber pazarın hareketleneceği bir ay olarak öngörüyoruz. Tüketicilerin de mart ayındaki fırsatları kaçırmamasını buradan öneriyoruz.

Şahsuvaroğlu, otomotivde ÖTV ve KDV indiriminin devam etmesini istek ettiklerini belirterek, “Fakat bunun Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca uzatılması ya da uzatılmaması bizim elimizde değil. Arzumuz pazarın hareketlileri gereği uzatılması yönünde. Bildiğimiz kadarıyla bunun aksi yönünde açıklama yok, 31 Mart’ta bunun biteceği yönünde beklenti ama biz 31 Mart’tan sonra da devam etmesini sektörün 974 plazası olan derneği olarak istek etmekteyiz.” yorumunu yaptı.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Otomobil Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen