1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Komplo Teorileriyle Dolu 7 Dizi ve Belgesel Serisi

Komplo Teorileriyle Dolu 7 Dizi ve Belgesel Serisi

Uzaylılar, devletler üstü örgütler, para ve güç ilişkileri, suikastler ve deneyler… Komplo kuramlarinin bir sınırı yok. İnsanların yaşadıklarına basit açıklamalar getirmek için inandıkları komplo kuramlarini işleyen başarılı yapımları bir araya getirdik.
Duyduğumuz ve sorgulamamız gereken şeylere dair basit açıklamalar bulmak isteriz. Bu açıklamaların mantıklı olmasına gerek yoktur. Sadece mantıklı bağlantılardan oluşsun, yeterli.

Peki komplolara inanınca neler olur? Bir daha o inancımızın ardını sorgulamaz, yaptığımız açıklamayı gerçekliğimiz haline getiririz. Bu nedenle Dünya’nın düz olduğuna da derli toplu olarak yeşil varlıklar tarafından ziyaret edildiğimize de inanabiliriz.

Bugün sizin için komplo kuramlarini işleyen 7 dizi ve belgesel serisini bir araya getirdik.

Bizzat üyelerinin anlatımıyla: Masonlar

IMDb puanı: 5,8
Rotten Tomatoes:
Taraflı olduğu konusu ile ilgili çok fazla eleştri alan bu Netflix belgeseli, gerçek masonlarla röportajlar içeriyor. Genellike İllimunati adı verilen komplo teorisiyle ilişkilendirilen masonların kendi ağzından neler yaşadıklarını, nasıl insanlar olduklarını dinliyoruz. Taraflı olduğu ile ilgili söylemlerin en büyük sebebi, masonların oldukça sıradan olarak gösterilmesi olsa gerek. Bu husustaki en tanınmış belgesellerden birisi olarak 5 bölümden oluşan bir sezona sahip.

Günümüz Dünyasına yön veren fikirlere sahip 3 insanın damıtılmış ötküsü: Modern Dünyanın Dâhisi

IMDb puanı: 7,6
Rotten Tomatoes:
3 bölümde, modern Dünyadaki tartışmalara ve fikirlere yön vermiş olan 3 farklı düşünürü işleyen bu belgesel serisi yayınladığı 2016 yılında büyü ses getirmişti. Karl Marx, Frederick Nietzsche and Sigmund Freud’un kanaatlerine ve Dünyaya olan yaklaşımlarına bakıyoruz. Eğer bu fikir adamlarının günümüze nasıl etki ettiklerini merak ediyorsanız, kesinlikle göz atın deriz.

Kara borsalarda dönen kirli işlerin gerçek yüzleri: Underworld, Inc.

IMDb puanı: 7,3
Rotten Tomatoes:
Etik olarak her şeyi parayla satılamayabilir, yalnız yer altı Dünyasında işler böyle değildir. Dışarıdan bakıldığında oyun bellidir. Para biçimi taşımaya müsait her şey kara borsada satılabilir. Peki nasıl, hiç merak etmişmiydiniz? National Geographic yapımı bu belgeselde insanın bile ticari biçim taşıdığı kara borsa gerçeğine yakından bakıyoruz.

Bazen düşündüğünüz kadar masum olmayan şirketler: Kirli Para

IMDb puanı: 8,2
Rotten Tomatoes: %100
Volkswagen’in emisyon skandalı, Trump’ın iş hayatı, ABD’li şirketlerin ilaç fiyatlarındaki sahtekarlığı, HSBC gibi bir kurumun yasa dışı örgütlerle bağlantıları… Bazı şeyleri tek bir komplo teorisiyle açıklamak için gerçekten çaba göstermemek gerekiyor. Küresel iş Dünyasına bakış açınızın değişeceğini garanti ediyoruz.

Belgeseller tamamsa şimdi gelelim dizilere…

Yabancı varlıklara dair en tuhaf iddiaları senaryolaştırıldığı The X-Files:

IMDb puanı: 8,7
Rotten Tomatoes: %74
1993’ten 2018’e kadar belirli Aralıklarla devam edip 11 sezonu arkasında bırakan X-Files, yabancı bir yaşamın varlığına dair etkili hikâyeleriyle gündem olmayı başardı. 2008’de bir de sinema filmi yapıldı.

CIA’in MK Ultra bilinç denetimi deneylerini işleyen dizi: Stranger Things

IMDb puanı: 8,9
Rotten Tomatoes: %95
​Her yaş aralığına hitap eden ve her tür öyküanlatımından izler içeren yapımların sayısı azdır. Bu nedenle Stranger Things’i birçok listemizde görebilirsiniz. Bu listeye girme sebebiyse, dizide CIA’in hala tartışılan bilinç denetimi deneylerine dayanan bir anlatıya sahiop olması. 1980’li yıllarda gerçekleştirildiği söylenen deneylerin adı dizide çok geçmiyor. Nitekim bir iki yerde belirgin bir biçimde iddialara ait delillerin senaryoda da bulunduğunugörüyoruz.

Sayılarla geleceği tahmin eden bir çocuğun hikâyesi: Touch

IMDb puanı: 8,9
Rotten Tomatoes: %95
Fibonacci sayılarıyla geleceği tahmin edebilen bir çocuğun tuhaf öyküsüne odaklanıyoruz. Merak etmeyin, dizinin son sezonuyla sorularınıza yanıt bulacaksınız. Zaten halihazırda 2013’te bittiği için yeni bölümler bekleme endişesinden uzak olacaksınız. Bu sırada matematiksel tekniklerle yaşanacakları tahmin edebilme teorisinin arkaplanına bakış atacaksınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen