İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Koca bir yıla damga vuran Facebook skandalları!

Koca bir yıla damga vuran Facebook skandalları!

koca-bir-yila-damga-vuran-facebook-skandallari-habermi

Facebook her yıl olduğu gibi bu yıl da geliştirici konferansı F8’i gerçekleştiriyor. Ancak, bu yılın skandalların gölgesinde kaldığını kabul etmek lazım. Zor bir yıl geçiren Facebook Cambridge Analytica olmak suretiyle bir hayli skandalla mücadele etmeyi sürdürüyor. Bu yazımızda Facebook skandalları neler? Hepsine yakından bakıyoruz.

İlgili Yazı

Facebook yeni yol haritasını açıkladı!

Cambridge Analytica skandalı

Facebook’un sorunları aslında geçen yılın mart ayında başladı. Cambridge Analytica veri şirketinin, bir Facebook uygulaması vasıtasıyla milyonlarca Kullanıcı ile ilgili kapsamlı bilgi topladığı ortaya çıktı. Cambridge Üniversitesi Profesörü Aleksandr Kogan, ABD seçmeninin psikolojik profilini çıkarmak için bir anket uygulaması geliştirdi ve olaylar böyle başladı. Birçok uygulama gibi bu uygulama da Kullanıcıların Facebook bilgilerine erişim izni istiyordu. Uygulamaya aşağı yukarı 270 bin kişi katıldı. Bu kişilerin arkadaşlarının verilerine de ulaşan uygulama vasıtası ile ortaya aşağı yukarı 90 milyon kişilik dev bir veri tabanı çıktı. Toplanan bu bilgiler Cambridge Analytica’ya satıldı.

İlgili Yazı

WhatsApp, Facebook ile entegre çalışacak!

Bu olaydan kısa bir müddet sonra Facebook’un sahibi Mark Zuckerberg, özür dilemek için İngilizce Amerikan gazetelerinden reklam alanı satın aldı. Ayrıca Facebook, Cambridge Analytica hesabını ve kişisel verileri izinsiz kullanabilecek birkaç şirketin daha hesabını askıya aldı. Zuckerberg bunun yanı sıra üçüncü taraflardan alınan verilere dayanarak hedeflendirilen reklam yerleştirme özelliğinin da kaldırılacağını belirtti.

Bu skandalın davasından henüz karar çıkmadı. Tahminlere göre bu yıl Zuckerberg’i 5 milyar dolarlık bir para cezası bekliyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen