İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tasarım
  3. Kısa Sürede İçinde Beklenen 10 Teknolojik Ürün

Kısa Sürede İçinde Beklenen 10 Teknolojik Ürün

Bu cihazların hepsi de çok yakın bir gelecekte hayatlarımızın sıradan bir parçası olacaklar.

Nasıl olacak demeyin, elinizi uzattığınızda size kağıt havlu veren araçlarlar, açılan musluklar yirmi yıl önceden var mıydı? İşte size her an hayatınıza girebilecek 10 yeni teknoloji!

Yakın bir ileride bugün servet değerinde olan teknolojiler, akıllı telefonlar gibi sıradanlaşıp hayatımızın parçaları durumuna gelecekler. Kimisi şimdilik tanınmayan teknolojilere sahip, kimileri ise mühendislik harikası geliştirmelere uğramışlar. Ama bütününün tek bir hedefi var, hayatımızı kolaylaştırmak! Bu ürünlerden bazılarını yakında evlerinizde görürseniz şaşırmayın.

1. Ev aydınlatma sistemi

ev-aydınlatma-sistemi-bir-portal

Her odanın ışığını, o oda içerisindeki butonlarla komuta etmeye son! Akıllı ev teknolojisine dünya kadar para bayılmaya da lüzum yok. Taewon Hwang’ın ilerlettiği kolay bir denetim mekanizmasıyla bulunduğunuz odadan dilediğiniz odanın ışıklarını açıp kapatabileceksiniz. Üstelik ışığın derecesini de de ayarlayabileceksiniz, hem de ışığın ne kadar sürede ve ne kadar uzunlukta yanabileceğini bile belirleyebileceksiniz.

2. Sağır oda teknolojisi

 

sağır-oda-bir-portal

3D duvar panelleri ilk başta dizayn hedefli olarak üretilmişti. Ancak çok fazla ilgi görmeyen bu dekorasyon aksesuarları yeni özellikleriyle ilerideki konumunu garanti altına almış görünüyor. Kumandasıyla dilediğiniz biçimi verebildiğiniz paneller dilediğiniz anda odanızı bir anda ses yalıtımıyla sarabiliyor. Ya da akustik bir bölge oluşturacak şekilde sistem alabiliyorlar. Odada görsellikten öte ses dağılımına dilediğiniz gibi hükmetmenizi sağlayacak bu paneller yakında iç mimarlığın en gözde malzemeleri olacak.

3. Kendini temizleyen kapı kolu

kendini-temizleyen-kapı-kolu-bir-portal

Kapı kolları en çok bakterinin bulunduğu yerlerden biri. İnsanlar sırf kapı kollarından bulaşan mikroplarla bile hasta olabiliyorlar. Genellikle işyerleri ve AVM’ler gibi kalabalık yerlerdeki kapı kolları mikrop saçıyor. Ancak ileride kapı kolları kendi kendini temizleyebilecek. Bir UV ışığı tetikleyicisi yardımıyla kapı kolları mikroplardan arınmış olacak.

4. Sonsuz ateş kaynağı

sonsuz-ateş-aleti-bir-portal

Çakmak olsun, kibrit olsun sizi yarı yolda bırakabilme olsılığı olan gereçlerdir. Ancak Camillo Vanacore’nin ilerlettiği sayısız ateş kaynağı gerçekleştiren bu aygıt yardımıyla dünya taş devrine dönse korkunuz olmasın. Ateşi sonsuza kadar elinizde muhafaza edebileceksiniz.

5. Akıllı ötesi ekran

akıllı-ekran-bir-portal

İleride bilgisayar monitörleri print ve scan işlemleri amacıyla bile diğer aygıtlara lüzumsinim duymayacaklar. Dokunmatik komutlarla kolaylıkla çıktı alıp, dosya scan edebileceğiz. Byeong Min Choe’nin ilerlettiği bu model yardımıyla, büro işlerinin tamamı tek bir monitör üstünden şarj edilebiliyor olacak.

6. Zeka oyunlu alarm saati

zeka-oyunlu-çalar-saat-bir-portal

Uyanma zorluğu çekenler için bu saat uygun bir çözüm olacak. Saat her kurduğunuzda soru haznesinden halledilmesi zor bir zeka sorunu seçecek ve çalmaya başladığında bu soruyu karşınıza çıkartacak. Dikkatinizi toplayıp doğru yanıtı vermediğiniz sürece çalar saat hiç susmayacak. “Aman canım bütün şıklara tek tek basarım” demeyin. Her hatalı cevapta değişik bir soru karşınıza çıkacak ve her hatalı cevapta alarmın sesi artacak. Uyanmak sizin için kaçınılmaz olacak.

7. Süper çamaşır makinesi

süper-mini-çamaşır-makinesi-bir-portal

Her ne kadar yeni için çamaşır makineleri daha üstün performans sağlayacağını iddia etse de, yakın ileride bütün evlerde olacak tek çamaşır makinesi bu olacak. Dışarıda kirli çamaşırlarla doldurulan bir küre sepet, makinenin haznesine koyulacak ve serbest hareket olanağı yardımıyla, sıradan çamaşır makinelerinin yaptığı bütün işlemleri bir kaç dakika içerisinde tamamlayabilecek.

8. Su lambası

su-lambası-nedir-bir-portal

Elektrik kesintileri ileride yaşanır mı bilinmez ama hem ev içerisinde hem de taşınabilir olarak kullanılacak seçenek ışık teknolojilerinin ham maddesi su olacak. Suyun içindeki kimyasal bileşenleri çözen ve bu şekilde açığa çıkan enerjiden elektrik yapan bu dizayn çok yakında Teknoloji mağazalarındaki raflarda konumunu alacak. Suyunuz bulunduğu sürece ışığınız da olacak!

9. Kendi şarap mahzeninizi satın alın!

evde-şapar-yapımı-bir-portal

1800’lerden kalma bir Fransız şarabını kendi evinizde yapabilirsiniz. Şaka değil, Mika Yamamoto bu dizaynı yaşama geçirdi ve çalışırlığını kanıtladı. Manyetik dalgalar yardımıyla içine koyulan şarabı yıllandırabilen WAVE, sıra dışı bir içki dolabı. Sadece şarap yıllandırmakla kalmayan araç, içine koyulan bütün sıvıları sonsuza kadar aynı tazelikte tutabilme özelliğine de sahip!

10. Portatif bulaşık makinesi

mini-bulaşık-maknesi-bir-portal

Guilherme Parolin’in dizaynı olan bu cihaz ise bulaşık makinenizi pikniğe götürebileceğinizi müjdeliyor. Şarj edilebilen bu özel bulaşık makinesini gittiğiniz her yere götürebilir ve dakikalar içerisinde bulaşıklarınızı yıkayabilirsiniz. Aynı vakitte mutfağında kısmı kısıtlı olanlara seçenek bir çözüm olabilecek bu dizayn, ileride öğrenci evlerinde sıkça karşılaşacağımız bir teknoloji olacak gibi duruyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen