1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Kirli Hava, Sigaradan Daha Çok Öldürüyor

Kirli Hava, Sigaradan Daha Çok Öldürüyor

European Heart Journal’da bulunan makaleye göre kendimizi öldürmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Hava kirliliğinden yalnızca bir senede ölen kişi sayısı 8.8 milyon!

European Heart Journal dergisinde bulunan makaledeki açıklamalara göre, Dünya çapında her sene 8.8 milyon kişi hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklardan dolayı hayatını yitiriyor.

Makalede şu açıklamalar yer alıyor:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün değerlendirmelerine göre, sigara nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı yıllık 7.2 milyon kişi. Böylelikle hava kirliliğinin şimdilik daha ciddi bir risk etkeni olduğunu belirledik.”

hava-kirliliği-bir-portal

Bilim insanların sunmuş olduğu verilere göre Avrupa’daki havanın kirlenmesi sonucu olarak her yıl 790 bin kişi hayata veda ediyor. Ayrıca açıklamalarda hava kirliliğinin Avrupa’daki ortalama yaşam süresini en az 2 kat azalttığı da vurgulanıyor.

Hava kirliliğine neden olan dumanın büyük kısmının fosil yakıtların yakılması sonucu oluştuğunu bildiren incelemeciler, en hızlıca diğer enerji kaynaklarının kullanımına geçilmesi gerektiğini vurguladı. Bilim insanları, yenilenebilir kaynaklardan üretilen temiz enerjinin yalnızca hava kirliliğine karşı etkili gelecek bir teknik olmadığını, bunun dışında fosil yakıtlardan oluşan hava kirliliğinin neden olduğu ölümleri yarı yarıya azaltmanın tek yolu olduğunu bildirdi.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz

Dilerseniz Yaşam Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen