1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Kerimcan Durmaz, Vergi Cezası İçin Mahkemeye Çıkıyor

Kerimcan Durmaz, Vergi Cezası İçin Mahkemeye Çıkıyor

Son dönemde sosyal medya uzmanlarının gelirlerini mercek altına alan Maliye, ünlü fenomen Kerimcan Durmaz’a 8 ayrı rapor hazırlayarak ceza kesti. Kerimcan Durmaz bu cezalara itiraz etti. Durmaz’ın davaları peş peşe görüldü.

Sosyal medya fenomenleri, katıldıkları aktiviteler ya da ptıkları tanıtımlardan kazanç elde ediyor. Bu kazançlar bazı durumlarda astronomik olarak kabul edilebilecek noktalara ulaşıyor.

kerimcan-durmaz-vergi-borclari-bir-portal

Bakırköy Vergi Dairesi, 2017’de gelen bir ihbar üzerine fenomen Kerimcan Durmaz’ın defterlerini araştırmaya başladı. Yapılan araştırmalar sonunda Durmaz ile ilgili 8 ayrı rapor düzenlendi. Raporların her biri için tek tek ceza alan Durmaz, hem elde ettiği gelirler hem de kullandığı ürünlerin ödenmeyen KDV’si yüzünden para cezasına çarptırıldı. Pahalı kıyafet, çanta gibi eşyalarının ticari etkinlik amaçlı kullanıldığını belirleyen maliye, Durmaz’a 80 bin TL ceza kesti. Bir dosyada ise Durmaz’ın ‘özel usulsüzlük cezası’ aldığı görüldü. Bu ceza da 38.790 TL oldu.

Durmaz, yaptığı savunmada vergilerini ödediğini ve hesabına gelen paranın borç alacak ilişkisinden kaynaklandığını ifade etti. Bakırköy Vergi Müdürlüğü ise savunmasında paranın ticari etkinlik kaynaklı olduğunu ifade etti.

Kerimcan Durmaz “Son üç yıldır elde ettiğim kazancın vergisini derli toplu olarak ödüyorum. Ancak daha önceki yıllarda, bu hususta yeterli bilgiye sahip değildim. Benim gibi diğer arkadaşlar da öyle. O dönemler için kesilen cezalar var. Ben de bunların iptali için dava açtım. Duruşma gününü de unutmuşum. Son anda avukatım olmadan duruşmaya katıldım. Bu nedenle iyi bir savunma da yapamadım esasen” dedi.

kerimcan-durmaz-vergi-cezasi-itiraz-icin-mahkemeye-cikti-bir-portal

Raporlarda geriye dönük olarak 5 yıllık faaliyetler incelendi. Kerimcan Durmaz ile ablası Neşe Fişek’e ait şirket arasındaki para aktarımları ve Durmaz ile menajeri arasındaki para akışı da araştırmalara takıldı.

Sosyal medya fenomenleri, yüklü vergi cezasından kurtulmak için ‘pişmanlıkla vergi ödeme’ imkânından yararlanabiliyorlar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen