İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik
  3. Kart bilgileriniz satılıyor olabilir!

Kart bilgileriniz satılıyor olabilir!

facebook-1-5-milyon-videoyu-sildi-bir-portal-min

İstihbarat şirketlerinden biri olan Cisco Talos, Facebook hakkında yaptığı incelemede kredi kartı bilgileri alıp satan onlarca Facebook grubu tespit etti.

İlgili Yazı

Bir Hacker, 26 Milyon Kullanıcının Bilgilerini Satışa Çıkardı

Facebook aracılığıyla tam 1.000.000 kredi kartı bilgisi satıldı!

Çalınan kredi kartı bilgileri artık yalnızca deepweb’te satılmıyor. Hepimizin günlük olarak kullandığı Facebook’ta kredi kartı bilgilerinin alınıp satılması için makul bir platforma dönüşmüş vaziyette. Cisco Talos’un raporuna göre dev sosyal medya uygulamasında 385.000 üyeli 74 grupta bu hırsızlık, aleni bir biçimde yapılıyor. Şu ana kadar tahminen 1.000.000’dan fazla kartın bu gruplarda satılmış olabileceği tahmin ediliyor.

facebook-ve-whatsapp-aylik-aktif-kullanici-sayisi-bir-portal-min

Ayrıca olay bununla da sınırlı değil. Sosyal medya uygulaması, algoritması vasıtası ile, bu dolandırıcıların birbiriyle iletişime geçmesini de basitleştiriyor. Bu tip bir gruba dahil olduğunuzda Facebook, size aynı işe bulaşmış diğer grupları da tavsiye ediyor. Böylece birçok kaynağınız olmuş oluyor.

Cisco Talos, söz konusu grupları tespit edip kamuoyu ile paylaştıktan sonra gruplardan bazıları ortadan kayboldu. Bazı gruplar ise aynı biçimde işlemeye devam ediyor.

Konu ile ilgili Engadget sitesine konuşan şirket yetkilisi: “Bu gruplar spam ve sahtekarlık konusu ile ilgili politikalarımızı ihlal ediyor. Bunlar için acilen çözüm bulacağız.” dedi. Şirketin bugüne kadar bu tip gruplara neden izin verdiği, kontrol edip etmediği ise henüz belirsizliğini koruyor.

Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Güvenlik Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen