1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Kanada’da Eriyen Buzulların Altından 40 Bin Yıllık Bitki Fosilleri Çıktı

Kanada’da Eriyen Buzulların Altından 40 Bin Yıllık Bitki Fosilleri Çıktı

Kanada’nın Alberta eyaletine bağlı olan Baffin Adası’ndaki buzullar, küresel ısınmanın etkisiyle eridi. Buzullar eridiğinde ise 40 bin senelik bitki fosilleri meydana çıktı.
Küresel ısınma, dünyanın dört bir yanısıra değişik anlık etkilere sahip olsa da tüm buzullar üstünde aynı tesiri yaratıyor. Gezegenimizin tüm buzulları sürekli bir erime tehdidi ile karşı karşıya. Kanada, Alberta’daki Baffin Adası’nda yer alan buzullar da ne yazık ki eriyen buzullar arasında.
Eriyen buzulların altından ise 40 bin sene önce yaşamış olan bitkilere ait fosiller çıktı. Colorado Üniversitesi öğretim üyelerinden Simon Pendleton başkanlığındaki bilim heyetinin çalışması, Nature Communications isimli dergide de yayımlandı.

kanada-eriyen-buzullar-bir-portal
Adadaki buzulların son senelerde mühim derecede eridiğine ilgi çekilen incelemede buzulların erimesi, fosillerin meydana çıkmasının nedeni olarak gösterildi.

Makalede, saha araştırmasında 48 bitki örneği toplandığı ve bu örneklerin 30unun yaşının 40 bin olarak saptandığı belirlendi. Makaleye göre kalan bitki örnekleri ise daha ilerlemiş bir teste sokulmaları durumunda 115 bin senelik dahi çıkabilme potansiyeline sahip.
Pendleton, tespit edilen fosillerin dik ve köklü birtakım bitkilere ait bulunduğunu ve elde edilen fosiller vasıtası ile 40 bin sene evvelceki bitki örtüsünü kavramanın olası bulunduğunu söylüyor. Araştırmacı, ilaveten bölgedeki araştırmanın gerektiğince süratli ve ilgili yapılması gerekliliğini belirtiyor. Rüzgar ve deniz nedeniyle derhal fosillerin kaybbulunduğunu bildiren Pendleton, “Verileri alabilmek amacıyla vakte karşı bir tür yarış var zira buzullar bir kez gittiğinde ve bitkiler bir kez meydana çıktığında ulaşamazsanız, onları edebiyete dek kaybedersiniz. Kuzey Kutbu şu anda dünyanın geri kalanından 2-3 kat süratli ısınıyor. Bu yüzden natural olarak buzullar da buna daha süratli reaksiyon veriyor.” ifadelerini kullanıyor.

kanada-eriyen-buzullar-bir-portal 1
Pendleton, Baffin Adası’nın yüksek rakımlı, alcak kabartmalı platolarla ayrılmış, derin net fiyortların egemen bulunduğu beşinci büyük adası bulunduğunu hatırlatıyor. Adanın bu özelliklerinin ve soğuk plato buzunun, binlerce senedir yodun ve likenleri orijinal büyüme konumlarında resmen bir soğuk hava odası gibi sakladığını bildiren bilim insanı, küresel ısınma yüzünden adanın bu vasfını gittikçe kaybettiğini söyledi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen