İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. İzlenmesi Gereken 10 Teknoloji Filmi

İzlenmesi Gereken 10 Teknoloji Filmi

Hangi işi yaparsak yapalım hepimiz birer teknoloji tüketicisiyiz. Bu vaziyet bizi büyük bir yanılgıya götürüyor ve teknoloji sözcüğünün içini yalnızca satın aldıklarımızla dolduruyoruz. Ancak daha çoğu var, bugün size teknolojinin içini birçok şeyle dolduran unutulmaz filmleri listeliyoruz.
Yaşadığımız çağa tüketici elektroniği ve ve cihazların içindeki programlarla sınırlama getirmek bizi yanlışa sürüklüyor. Teknoloji, bize insanlığın geldiği noktadan daha fazlasını sunuyor, nereden geldiğimizi değil nereye gideceğimizi anlayabiliyoruz.

Kısa süreli ilgilere dayanan bir tüketim alışkanlığımız olmaya başladı. Bunu da en fazla destekleyen şey binlerce yılık birikimle günümüze kadar uzanan teknolojik gelişmelerin ta kendisiydi. Bundan 15 yıl önce, size çoğu insanın Facebook’tan soğuyacağını söylese; biliyoruz ki bize inananların sayısı oldukça az olurdu.

Bugün teknolojiyi daha iyi anlamak isteyenlere özel filmler seçtik. Lafı daha çok uzatmadan listeye geçelim.

2001: Bir Uzay Macerası (2001: A Space Odyssey)
IMDb puanı: 8,3
Rotten Tomatoes notu: %93

Geçtiğimiz yıl, bu filmin 50. yıl dönümüydü. 1968’de izleyen insanlar belki o dönemlerde çok şey anlamadılar, zira o yıllarda pek de tanınmış olmayan bilim kurgu türüne ait bir hikaye izlediler. İnsanlığın bir sopayı keşfinden, uzay kâfişi olduğu döneme kadar yaşananları gördüler. Üzerinden yarım asır geçmesine rağmen, insanlığın bütün teknolojik yolculuğunu, kötücül yapay zekalar dahil bir arada işleyen filme denk gelemedik.

Bugünün genç teknoloji meraklılarına geçmişten gelen çok büyük bir armağan.

Wikileaks: Beşinci Kuvvet (Wikileaks: Fifth Estate):
IMDb puanı: 6,2
Rotten Tomatoes notu: %36

Uzay macerasından sonra yeryüzüne, daha güncel bir teknolojik soruna dönüyoruz. Wikileaks’i bir yerlerden hatırladınız mı? Dünya üzerindeki birçok devleti alarma geçiren o büyük sızıntılar… Şu sıralar Afrika’daki Ekvador’da yaşayan WikiLeaks kurucusu Julian Assange’ın öyküsünü izliyoruz. Filmde izleyeceğiniz bazı ayrıntılar yüzünden, sinema sitelerindeki puanı oldukça düşük. Artık Julian Assange’ın ortaya çıkardığı sırlarla rahatsız ettiği insanları siz düşünün.

Silikon Vadisi Korsanları (Pirates of the Silicon Valley):
IMDb puanı: 7,3
Rotten Tomatoes notu: %90

Bill Gates, Steve Jobs, Steve Wozniak, Steve Ballmer ve Paul Allen gibi, günümüzün ve tarihin en büyük teknoloji şirketlerini kuran isimleri bir arada izlemek… Belgesel tadındaki film çıkalı 20 yıl oldu, yalnız o dev şirketlerin kökenlerini merak edenler, Bill Gates ve Steve Jobs arasındaki dostluğu görmek isteyenler filmi hala izleyebilirler.

Enigma (The Imitation Game):
IMDb puanı: 8,0
Rotten Tomatoes notu: %90

II. Dünya Savaşı sırasında Almanların şifreli mesajlarını çözüme ulaştırmak için Enigma adında bir cihaz geliştiren Alan Turing, günümüz bilgisayarlarının temelini atan kişi oldu. Onun bu büyük başarısına yoğunlaşan film, hala devam etmekte olan bazı önemli toplumsal problemleri da gündeme getirmeyi başardı. Bir kez daha, teknolojinin tek başına anlam ifade etmediğini gördük.

Azınlık Raporu (Minority Report):
IMDb puanı: 7,7
Rotten Tomatoes notu: %91

Eğer bir suç işlenmeden önce yerini, zamanını ve suçu işleyecek kişiyi belirleme edebilseydiniz ne olurdu. Azınlık Raporu’nda anlatılan hikaye, bugün insana daha gerçekçi geliyor. Yapay zeka programları vasıtası ile insanların eğilimlerini ve karakteristik özelliklerini analiz edip, bunu gerçekçi tahminlere dönüştürmek mümkün. Gelecekte, Azınlık Raporu’nun ne kadar haklı menfaatimlarda bulunduğunu belki de tüm insanlar görecek, filmi izleyenler ise daha önceden farkında olacaklar.

Wall-E:
IMDb puanı: 8,4
Rotten Tomatoes notu: %95

Listedeki tek animasyon filmi olan Wall-E, aslında alt metniyle hiç de çocuksu mesajlar vermiyor. İnsanların Dünya’yı terk ettikleri 28. yüzyılda geçen yapım, bir zaman içinde yeryüzünde insanlara hizmet eden ve gezegende bir başına kalan temizlik robotunun hikayesinü aktarıyor. Wall-E yaptığı toplumsal menfaatlerle, teknolojik imkânların insanı ne kadar kör edeceğini kibar tokat gibi yüzümüze vuruyor.

Ulu Orta Yaşıyoruz (We Live in Public):
IMDb puanı: 7,2
Rotten Tomatoes notu: %82

Bugün daha çok insanın gündeminde olan, giderek her bireyin önemsemeye başladığı bilgi gizliliği, aslında o kadar da yeni bir problem değil. 2009 yılında yapılan bu belgesel/film, günümüzün en büyük sorunlarını, insanların kendilerinden son derece uzak bir biçimde yarattıkları internet kimliklerini bir çırpıda özetliyor, geleceğe ışık tutuyor.

Artık bilmemiz gerekiyor ki ileride kendi bilgisinin sorumluluğunu taşımayan insanlar, toplumlar ve devletler büyük sorunlar yaşayacaklar.

Çöküş (Collapsus):
IMDb puanı: 7,2
Rotten Tomatoes notu: %82

Yakın ileride başımıza gelmesi muhtemel bir diğer olasılığı ele alan Collapsus, enerji kaynaklarının tükendiği endişe verici bir Dünyaya götürüyor. Uluslararası güçler, en ilkel gereksinimlerin bile karşılanamadığı Dünyada insana baskı programa başlıyor. Bu dayanılmaz çatışmadan geriye kalan kaos, beklenen bir çöküşe doğru bizi götürüyor.

Belki günün birinde bu filmde anlatılanlar haksız çıkacaklar. Umarız haksız çıkar.

Pi:
IMDb puanı: 7,4
Rotten Tomatoes notu: %88

Sayılarla takıntısı olan ve onlara bağımlı biçimde yaşayan bir matematik teorocının hikayesi. Eğer teknolojiden ve ileriden bahsediyorsak, Pi sayısından da dile getirmemiz gerekecek. Max’in hedefi sayılarla hayatın en büyük sorunlarınden birisini çözüme ulaştırmaktir, bir müddet sonra çözüm yolu kendisini bir problem haline getirir. Karmaşık yalnız insanı aydınlatan bir yapımdır.

Gattaca:
IMDb puanı: 7,8
Rotten Tomatoes notu: %82

Ele aldığı konu sebebiyle belirli zümrelerin reaksiyonsini çekmiş oldukça az bilim kurgu filmi vardır. Gattaca, genetik mühendisliğinin sınırlarını aştığı bir çağda geçer. Parası olan genetik olarak üstünlüklü bir biçimde, dilediği özelliklere sahip olarak Dünyaya gelebilmektedir. İnsanların yalnızca sosyolojik olarak değil, artık biyolojik şeklinde de ayrışmaya başladıkları bir geleceği izleriz.

Filmin orijinal öyküsü, gelen reaksiyonlardan sonra değiştirilmiş ve o biçimde vizyona girmiştir. Geçtiğimiz yıl Çin’de Dünyaya gelen, tarihin ilk genetiği değiştirilmiş bebeklerini hatırlamamak elde değil. Gattaca, çağının ötesinde bir anlatıma sahip, tartışılması gereken filmler listesinin başlarında gelen yapımdır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen