İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. İyi Fotoğraf Çekmek İçin 10 Ünlü Yazardan 10 Müthiş Tüyo

İyi Fotoğraf Çekmek İçin 10 Ünlü Yazardan 10 Müthiş Tüyo

Yazarların fotoğraf çekmek konusu ile ilgili tüyo vermesi kulağa saçma gelebilir. İster inanın ister inanmayın, onların hayata bakış açıları fotoğraf çekmek için de yol gösterici bir nitelik taşıyor. Peki daha iyi fotoğraf çekmek için onlardan neler öğrenebiliriz?
Fotoğraf çekmek, fotoğrafı çekenin duygularını dışa vurum biçimidir. Haberin başlığını okuduktan sonra “Yazarlarla fotoğrafçılık ne ilgisi var?” diyenler kesinlikle olmuştur. O yüzden nedenini şu şekilde açıklayalım: Tüm sanatçılar, duygularını farklı biçimlerde ortaya koymuşlardır. Kimi bu duyguları notalarla, kimi boyalarla, kimi fotoğraflarla, kimiyse harflerle ve kurgularla gerçekleşmiştir.

Yazar olarak adlandırdığımız söz ustaları, duyguları sözcüklere dökme konusu ile ilgili fazlaca yetenekli oldukları için en azından biz, ifade ettikleri sözlere kulak vermenin fazlasıyla faydalı olabileceğini düşündük. Gelin dilerseniz bu yazarların tavsiyelerine hep beraber bakalım.

“Hayatın amacı yaşamaktır ya da şamak farkında olmak demektir; sevinçle, sargüzellukla, sakinlikle farkında olmak.” – Henry Miller

iyi-fotoğraf-çekmek-için-10-tüyo-bir-portal 1
Dünya, gözlerimizle ve duyularımızla yararlanmamız için var. Bir fotoğrafçı olarak resim Dünyaya hayran kalmak, etrafınızdaki her şeye dikkat etmek algınızı açacak ve bu sayede her zaman farkında olacaksınız.

“Etrafımızdaki şeyleri oldukları gibi değil, kendimiz gibi görüyoruz.” – Anaïs Nin

iyi-fotoğraf-çekmek-için-10-tüyo-bir-portal 2
Beynimiz saniyede 2 milyar resim veri işliyor. O an dikkat etmeyi seçtiğimiz şeyi, yanımızdaki kişinin daha farklı gördüğünü düşünmek gerek. Herkes Dünyayı o anki vaziyetine, ne düşündüğüne ve beklentilerine göre görür. Görmekte olduğunuz şeyden beklentiniz olmasın, beklenmedik bir şeyler görmeye çalışın.

“Tek yapmanız gereken yalnızca doğru bir cümle yazmak. En doğru olduğunuz kanaatyi yazıverin.” – Ernest Hemingway

iyi-fotoğraf-çekmek-için-10-tüyo-bir-portal 3

Yaratıcı bir yolculuğa çıkarken başlangıç noktası bulmak bazı durumlarda çok zor olabiliyor. Fotoğrafçılıkta da bu vaziyet böyle: Eğer fotoğraflayacak yeni bir şey bulamıyorsanız, fotoğrafını çekmekten en keyif aldığınız şeyi yeniden fotoğraflayın, çünkü bu algınızı açıp ilham almanızı sağlayabilir.

“Kötü yazılmış bir sayfayı düzenleyebilirsiniz yalnız boş bir sayfayı düzenlemeniz mümkün değil.” – Jodi Picoult

iyi-fotoğraf-çekmek-için-10-tüyo-bir-portal 4
Bu söz de önceki gibi bir yerlerden başlamayı tembihliyor. Kamerayı kılıfından çıkartın, üstündeki tozu üfleyin ve iyi ya da kötü çekebildiğiniz kadar fotoğraf çekin. Aralarında kötü olanlar olsa dahi gözünüze parlayan bir tane olacaktır.

“Bana Ay’ın parladığını söyleme; bana camdaki ışığın parıltısını göster.” – Anton Çehov

iyi-fotoğraf-çekmek-için-10-tüyo-bir-portal 5
Moral ve duygu, fotoğraf çekmek konusu ile ilgili oldukça önemli hususlardır. Çektiğiniz fotoğraflara duygularınızı yansıtmayı ihmal etmemelisiniz. Zira örnekteki gibi Ay’ın dümdüz bir fotoğrafı pek bir şey ifade etmeyebilir, yalnız Ay ışığının masanızdaki bir bardaktaki yansımasını fotoğraflamak olayın içine daha teatral bir hava katıyor.

“Yazarın gözyaşı düşmezse, okurun da gözyaşı düşmez. Yazar heyecanlanmazsa, okur da heyecanlanmaz” – Robert Frost

iyi-fotoğraf-çekmek-için-10-tüyo-bir-portal 6
Yine bir önceki söz gibi, bu vaziyet fotoğraf çekmekte de aynı. Eğer bir şeyin fotoğrafını çekerken hiçbir şey hissetmezsek, fotoğrafı gören kişi de hiçbir şey hissetmez.

“İnsanlar bir şeyler yazarken yalnızca bir şeyi kaynak alırlar: Kendi tecrübelerini. Her şey yazan kişinin bu tecrübelerden son damlaya kadar yararlanabilmesine bağlıdır, hem tatlı tecrübeler hem de acı tecrübeler.” – James Baldwin

iyi-fotoğraf-çekmek-için-10-tüyo-bir-portal 7
Hepimiz hayat konusu ile ilgili belirli tecrübeler ediniyoruz. Hepimiz eşi benzeri olmayan ve alışılmışın dışında hayatlara sahibiz. Bu yüzden yaşadığınız hiçbir şeyi küçümsemeden dolu dolu yaşayın ve tutkularınızı, isteklerinızı ve sevdiğiniz şeyleri fotoğraflayın.

“Ruhunuzu bükmeyin, mantıklı olmaya zorlamayın ve tanınmış kültüre göre biçimlendirmeyin. Aksine, en yoğun tutkularınızı hayasızlıkla izleyin.” – Franz Kafka

iyi-fotoğraf-çekmek-için-10-tüyo-bir-portal 8
Bazen insanların çektiğimiz fotoğraflar ile ilgili ne düşündüğünü çok kafamıza takabiliyoruz. Ancak unutmamalıyız ki bizim kim olduğumuza tanınmış kültür değil, yine biz karar veriyoruz. Fotoğrafını çekmek istediğiniz şeyin fotoğrafını çekin ve gerisini umursamayın.

“Benim kanaatme göre, iyi bir yazara devam etmesi gerektiği dışında diğer bir şeyi yapmasını söylememek gerekiyor.” – Chinua Achebe

iyi-fotoğraf-çekmek-için-10-tüyo-bir-portal 9
İnsanlar diğer insanlara ne yapmaları gerektiğini söylemeye bayılır. Kimileri kabul eder ya da par, kimileri dinlemez ve kendi yoluna bakar. Genellikle kârlı çıkan kendi yoluna bakan olur zira yaptığı şey hatalıysa bile hatasını öğrenir ve bir daha yapmaz, doğru ise üstüne koyarak yapmaya devam eder. Bu yüzden fotoğraflarınızı istediğiniz biçimde çekin; hatalıysa hatanızı görün, değilse üstüne koyarak devam edin.

“İçinizde anlatamadığınız bir öykütaşımaktan daha büyük bir acı yoktur.” – Maya Angelou

Hayat kısa, kuşlar uçuyor… Şaka bir yana, çok iyi bir ‘an’ yakaladığınızı düşünüyorsanız o anı fotoğraflamaktan çekinmeyin zira bu fırsat bir daha gelmeyebilir. İyi ya da kötü mü olacak kanaatine kapılmadan fotoğraflayın gitsin.

Bütün bu sözleri kısacasıyecek olursak; diğerlarının kanaatlerini gerçekten faydalı bulmadığınız halde dinlemeyin, olaylara ‘El alem ne der?’ mottosuyla yaklaşmayın, keyfinize bakın ve fotoğraflayın gitsin.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen