İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. İyi Bir Yazılımcı Olmak İçin Bilmeniz Gereken 7 Programlama Dili (2019)

İyi Bir Yazılımcı Olmak İçin Bilmeniz Gereken 7 Programlama Dili (2019)

Programlama Dünyasına adım atmak, teknolojiye merak duyan çoğu gencin kafasında var. Peki bu Dünyaya girerken hangi dilleri öğrenmek en mantıklısı?
Yazılım Dünyası, gün geçtikçe değişime uğruyor. 2019’un üçüncü ayına girdiğimiz bu dönemde program Dünyasına giriş yapmak istiyorsanız, hangi dilden başlayacağınız konusu ile ilgili kararsız kalmış olabilirsiniz. Yazılımcı olmak için günümüzün en tanınmış programlama dillerini öğrenmeye başlayarak sürece girişebilirsiniz. 2019 itibariyle programcıların alet çantası gibi olan programlama dillerini sizin için derledik.

7. C++

cc++-yazılım-dili-bir-portal-1
Programlama Dünyasının eski ve temelleri sağlam dillerinden biri olan C++, ilk olarak 1985 yılında kullanılmaya başlandı. Sunduğu yüksek performans ve güvenilirliğiyle uzun yıllardan beri çoğu şirketin ve geliştiricinin göz bebeği haline gelen C++, grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip uygulama geliştirilmesinden 3D grafiklere sahip oyunlara kadar çoğu alanda kullanılabiliyor. Amazon ve Google Chrome’un temellerini oluşturan C++, bunun yanı sıra robotik alanında da aktif olarak kullanılıyor.

6. Swift

swit-yazılım-dili-bir-portal-1
iOS cihazlardaki programların temeli olan Swift, henüz son derece yeni bir programlama dili. Apple’ın WWDC 2014 konferansında duyurulan Swift, iOS uygulama geliştirilmesinde kullanılan Objective-C’nin yerini büyük ölçüde aldı bile.

5. PHP

php-yazılım-dili-bir-portal-1
Python’dan önceki dönemin en tanınmış programlama dili olan PHP, bundan birkaç yıl öncesine kadar en tanınmış backend programlama diliydi. Bugünlerde ise PHP’nin yerini JavaScript ve Python almaya başlamış olsa da Dünya çapında PHP geliştiricilerine yönelik gereksinim ve talep hala son derece yüksek.

4. Go

go-yazılım-dili-bir-portal-1
Google tarafından tasarlanan Go, Python aynısı kullanımı kolay bir yapıya sahip. Python’ın kuzeni diyebileceğimiz Go, C++’tan da bazı esintiler içeriyor. Fonksiyonel ve nesne yönelimli programlama dillerinin iyi taraflarını bir araya getiren Go, birlikteliğinde son derece yararlı geliştirme araçlarını da getiriyor. Şunu da belirtelim, Ethereum’un temelinde Go dili yatıyor.

3. Java

java-yazılım-dili-bir-portal-1
Geliştiriciler arasında en fazla kullanılan bir diğer programlama dili ise Java. Stabilitesi ve ölçeklenebilirliğiyle çoğu şirket tarafından benimsenen Java, karşınıza çoğu iş olanağı çıkaracaktır. Ayrıca, Dünya çapındaki milyarlarca Android cihaz için bir projeniz varsa, Java kullanmanız en iyisi olacaktır. Zaman zaman çeşitli trendler ortaya çıksa da Java’nın eskimeyecek bir dil olduğunu düşünüyoruz.

2. JavaScript

javascript-yazılım-dili-bir-portal-1
JavaScript, bugün neredeyse her yerde kullanılan bir dil. Nesnelerin İnterneti ve bazı oyun geliştirme alanlarında kullanılan JavaScript; HTML ve CSS’nin yanı sıra interaktif internet sitelerinin dizaynında da kullanılıyor. Herhangi bir projenin front-end, yani Kullanıcının gördüğü ön kısım üzerinde çalışmak istiyorsanız JavaScript sizin için doğru programlama dili.

1. Python

python-yazılım-dili-bir-portal
Python adını kesinlikle duymuşsunuzdur. Son birkaç yılın en tanınmış programlama dili Python; hızlı, kullanışlı ve her alanda kullanmak mümkün olmasıyla her bireyin dikkatini çekiyor. Programlama Dünyasının içinde olan çoğu kişi, yeni başlayanlar için Python’ı tavsiye ediyor. YouTube, Instagram, Pinterest gibi platformların Python ile tasarlanmış olmasının yanı sıra, Dünyadaki çoğu yapay zeka çalışması Python üzerinden yürütülüyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen