İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. İtalya, Aşı Olmayan Çocukların Okula Gitmesini Yasakladı

İtalya, Aşı Olmayan Çocukların Okula Gitmesini Yasakladı

Son dönemde oldukça yayılan aşı karşıtı hareketin olası tehlikelerini azaltmak isteyen İtalya, aşısız çocukların okula gitmesini yasakladı.

Aşı karşıtı hareket, uzun süredir Dünyanın dört bir yanında destekçiler topluyor. Genellikle internette haklarında yapılan şakaları gördüğümüz bu grup yalnızca bir mizah malzemesi değil ve yaptıkları hareketlerin ciddi sonuçları var.

ası-bir-portal

Bu hareketten toplumun en alt seviyede zarar görmesini nedenleyen İtalya, aşısız çocukların okula gitmesini yasaklayarak ailelere, çocuklarına aşı yaptırmaları için süre vermişti. 10 Mart’a kadar çocukların aşılarının tamamlanması gerekiyordu.

BBC’nin haberine göre, aşı kaydı olmayan çocuklar evlerine geri gönderiliyor. 6 yaşın altındaki çocukların bakım evleri ve anaokullarına gönderilmeleri yasaklanırken, 6-16 yaş arasındaki çocuklar okula gidebiliyor yalnız ebeveynleri para cezasına çarptırılıyor.

Son dönemde aşı karşıtı hareket İtalya’da son derece yaygın. Aşıların ne kadar etkili olduğu defalarca kanıtlanmasına rağmen hala aşı karşıtı hareketler destekçi buluyor. Dünya Sağlık Örgütü de bu hareketi günümüzdeki en büyük sağlık tehditlerinden birisi olarak görüyor.

kizamikli-cocuk-bir-portal

İtalya’da bazı hastalıklara karşı yapılan aşı çalışmalarında oran, WHO’nun önerdiği %95’in çok altına inmiş vaziyette. Son iki yılda ülkedeki kızamık aşısı olan çocuk oranı %80’lere gerilemiş vaziyette. Normal şartlar altında, sağlık problemleri sebebiyle aşı olamayan kişiler etraflarındaki kişilerin aşılı olması vasıtası ile korunuyor. Buna sürü bağışıklığı da deniyor.

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Güncel Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen