İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İstediğiniz Zaman Vücüt Isınızı Dengeleyebileceğiniz Kumaş
Trendlerdeki Yazı
reaksiyion-sevdim

İstediğiniz Zaman Vücüt Isınızı Dengeleyebileceğiniz Kumaş

Science dergisinde, Maryland Üniversitesi’nden araştırmacıların ilerlettiği kumaş üzerine bir yazı yayımlandı.

B ilim insanlarının ilerlettiği yeni kumaş, beden sıcaklığını en uygun Aralıkta tutmak için bölge sıcaklığına göre kendisini ayarlayabilecek.
Lahana gibi kat kat giyinmekten, baharda ceket alıp elde taşımaktan nefret edenler, evden çıkarken “Hava nasıl olacak acaba?” gerilimi yaşayanlar için bilim insanları bir çözüm buldu. Artık kıyafetler, beden sıcaklığı çok arttığında ya da çok düştüğünde kendisini ona göre ayarlayabilecek.

İstediğiniz Zaman Vücüt Isınınızı Dengeleyebileceğiniz Kumaş

Science dergisinde, Maryland Üniversitesi’nden araştırmacıların ilerlettiği kumaş üzerine bir yazı yayımlandı. Yeni materyal, kumaşın aldığı ısı sayısını ayarlayabilecek özelliğe sahip.

Kumaşın iplikleri iki değişik materyal,kullanılarak üretilirken bu materyallerin ikisi de tabiatta tespit edilen malzemeler arasından seçildi. Materyallerden biri nemi emerken öteki ise uzaklaştırıyor. Metal kaplı iplikler vasıtası ile kumaştan geride bıraktığımız ısı miktarı denetim edilebiliyor.

İlgili Yazı

Bilim İnsanları Bir Topolojik Materyal İlginç Bir Davranış Keşfetti

Kumaş, terleyen deriye yakın olduğunda biçim değiştirerek daha çok ısının kaybedilmesini sağlıyor. Böylece teni süratle serinletiyor. Aksi halde ise kumaş, deride ve üzerinde tespit edilen nemi buharlaştırarak ısınmayı sağlıyor.

Araştırmanın yazarlarından Min Quyand, insan gövdesinin kusursuz bir radyatör olduğunu ve basitçe ısıyı yayabildiğini söylüyor. Şuana kadar bu radyatörü kat kat giyinerek ya da kıyafetleri çıkararak denetim ettiğimizi ifade eden bilim insanı, bu çift yönlü düzenleyici vasıtası ile bundan sonra buna lüzum kalmadığını söylüyor.

Bu kumaşın tüketicilere sunulması biraz daha vakit alacak. Yine de araştırmalar, kıyafetlerimizin beden ısımızı denetim edip biz bir şey yapmadan rahat etmemizi sağlayacak ürünlerin çok da uzakta olmadığını gösteriyor.

Sizde bu konu hakkında ki fikirlerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen