İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
 3. İşte ‘Duş Bile Alınmaz’ Denilen İçme Suyu Markaları
Trendlerdeki Yazı

İşte ‘Duş Bile Alınmaz’ Denilen İçme Suyu Markaları

İşte duş bile alınmayacak sular dediğimiz içme suyu markaları ve değerleri

Geçtiğimiz hafta akademisyenler tarafından yapılan ağır metal analizi sonrasında, oldukça sıhhatsiz olduğu belirlenen içme sularına konusunda yeni bilgiler geldi. Sağlık ile ilgili endişeler var.

Bursa Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Etraf Mühendisliği Bölümü bünyesinde çalışmalar yapan 4 akademisyen, geçtiğimiz hafta Türkiye’yi şoka sokan bir çalışma yayınlamıştı.

İçme sularındaki ağır metalleri tahlil eden akademisyenler, 43 değişik içme suyu markası üzerindeki testler neticesinde bu suların bırakın içmeyi, duş bile alınmayacak vaziyette olduklarını belirtmişti.

İşte 'Duş Bile Alınmaz' Denilen İçme Suyu Markaları 1

Sözcü gazetesi yazarı Ümit Zileli, bugün kaleme aldığı ‘Uyan Ey Ahali! ‘Tabii’ Suyla Zehirleniyorsun” başlıklı yazısında, plastik ve damacanada satılan sıhhatsiz suların hangisi olduğuna yönelik ehemmiyetli veriler paylaştı.

İşte Zileli’nin Yazısından Ehemmiyetli Satır Başları

 • Bir su markasının 100 tam puan alabilmesi için PH düzeyinin 7-8.5 aralığında olması, suda biyolojik, kimyevi, radyolojik hiçbir kirleticinin olmaması ve belirlenen aralık değerlerinde olması gerekiyor.
 • Gıda Hareketi tarafından oluşturulan rapora göre, Türkiye’de 100 tam puan alabilen tek bir firma bile yok.
 • Rapor incelendiğinde, yüksek puan alan firmaların hemen hemen hiçbirinin bilindik firmalar olmadığı dikkat çekiyor. Buna rağmen en içilemez ve kötü vaziyetteki içme suları bilindik firmalara ait.
 • Türkiye’deki tabii kaynaklar, hacim olarak talebi karşılayacak vaziyette değil. Bir hayli su firması, gayrı resmi sondajlarla yeraltı sularını doğal sulara karıştırarak piyasaya sürüyor.

İşte 'Duş Bile Alınmaz' Denilen İçme Suyu Markaları 2

100 Puan Barajına Üç Kategoide En Çok Yaklaşan 3 Firma

 • Doğal mineral kaynak suyu: 82.73 puanla Buzdağı su
 • Doğal kaynak suyu: 62.80 puanla Fuska su
 • İçme suyu: 4.22 puanla Erpınar su.

Gördüğünüz üzere üç farklı kategoride, Türkiye’nin ‘en sıhhatli sularını’ sunan firmaların pek de bir bilinirliği yok. Bununla beraber puanlamada eksi binlere erişen su firmalarının birçoğu tanıdık isimlerden oluşuyor.

İşte 'Duş Bile Alınmaz' Denilen İçme Suyu Markaları 3

İçmenin tehlikeli olduğu sular kategorisi ise -1.68 puandan başlayarak 150. sırada yer alan Alıntpınar firmasının -2 bin 253 puanlık değerine kadar devam ediyor. Son olarak yapılan puanlamaya göre Türkiye’nin en sıhhatsiz sularına göz atalım.

Listenin En Sıhhatsiz İçme Suyu Üreten Firmaları

 • Damla Su: -2 bin 267.34
 • Nestle Pure Life: -2 bin 423.14
 • Erikli: -2 bin 501.62
 • Sırmakeş: -2 bin 597.49

Duş bile alınmayacak su markaları

Bu firmalar dışında, verilerini gizleyerek Gıda Hareketi veya benzeri kuruluşlarla paylaşmayan tanınmış firmalar mevcut. Bu firmaların bir bölümü; Danone Hayat, Hamidiye Şifa, Pınar Hayat , Aqualife, Turkuaz şeklinde sıralanıyor.

Editör Yorumu : Türkiye de bir çok su markasında olduğu gibi bırakın su içmeyi ‘duş bile alınmayacak sular’ kategorisinde duruyorlar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (2)

 1. 2 sene önce

  oha erikli ye bak nasıl olur çok şaşırdık şuan burda arkadaşlarla

  • bu tarz haberleri gördüğüm zaman suyu nerden içicez diye tribe giriyor insan