İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. İşte Dünyanın ‘Ultra-Güvenli’ İlk Telefonu KATIM R01

İşte Dünyanın ‘Ultra-Güvenli’ İlk Telefonu KATIM R01

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli DarkMatter Grup, dünyanın ilk süper güvenilir akıllı telefonu olan KATIM R01’i duyurdu. Telefon, zorlu saha şartlarına dayanacak biçimde üretildi.
Akıllı telefonların internete bağlandığı ve bilgi akışının anlık olarak gerçekleştiği günümüz dünyasında, bilginin korunması ve kötü amaçlı kişilere karşı bilgilerimizin korunması son derece dikkat isteyen bir süreç. Bilgilerimiz her an çalınma tehlikesiyle karşı karşıya.

DarkMatter Grup tarafından tasarlanan KATIM R01 ile bu çekincelerin hepsi ortadan kalkıyor. Dünyanın belki en estetik telefonu değil ancak en güvenilir telefonu olma iddiasındaki KATIM R01, ilk ‘ultra-güvenilir’ telefon olarak anılıyor.

katim-r01-bir-portal 1
Birleşik Arap Emirlikleri merkezli firmanın BAE, Kanada ve Finlandiya’daki mühendisleri tarafından tasarlanıp tasarlanan ve testlere tabi tutulan cihaz, üst düzey teknolojiye ve karizmatik bir tasarıma sahip. Telefonun özel dizaynı, zorlu koşullar altında bile zarar görmesini engelleyecek yapıya sahip. Telefon ilaveten uçtan uca güvenlik çözümlerine ve tamamıyla güvenilir programlara sahip. Telefon kuantum dayanıklılığa sahip kriptografik protokoller kullanıldı.
DarkMatter CEO’su Karim Sabbagh, sektördeki en parlak beyinlerin piyasanın talep ettiği her şeye sahip bir telefon üretmek için bir araya geldiğini söylüyor. O’na göre telefon; güvenlik, sağlık, inşaat, madencilik, taşımacılık, enerji, petrol ve gaz endüstrisinde çalışanlar tarafından büyük ilgi görecek.

katim-r01-bir-portal 2

KATIM R01 yalnızca güvenilir bir telefon değil, son derece da sağlam bir telefon. Telefonun kılıfı beş katmanlı güçlendirilmiş malzemeden oluşuyor. Zorlu saha koşulları için ordu standartlarında üretilen cihazlar düşmeye, üstlerinden araç geçmesine ve 30 dakikaya kadar suya maruz kalmaya dayanabiliyor.

Telefonda bulunan tümleşik barometre, termometre ve nem sensörleri cihazın titreşim, su, toz, yükseklik ve uçlardaki sıcaklıklara karşı optimum seviyede korunmasını sağlıyor. Telefon bir adet SOS düğmesi bulunuyor. Bu düğme ile acil durumlarda konum bilgisinin de olduğu bir mesaj gönderilebiliyor. Telefonu eldivenle veya ıslak elle kullanılabilir.

Telefonun güvenlik önlemleri de son derece ilgi çekici. Telefonda yapılan iletişim ve veri akışı dış dünyadan soyutlanıyor. Telefonun sensörleri, zorla bir giriş algıladıklarında telefonun içindeki verileri silerek sahibinin bilgilerini koruyor. Çok önemli görüşmelerde de telefonu SHIELD MODE adı verilen moda alarak mikrofon ve kameraları devre dışı bırakmak mümkün oluyor.

katim-r01-bir-portal 3

DarkMatter, ilk KATIM telefonu 2017 yılında çıkarmıştı. KATIM R01 ile beraber firma yeni amiral gemisi telefonuna da kavuşmuş oldu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen