İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Işık Hızının Görüntülendiği 10 Trilyon FPS’lik Video

Işık Hızının Görüntülendiği 10 Trilyon FPS’lik Video

CalTech incelemecilerı, olağanüstü yavaşlatılmış çekim sağlayan 10 trilyon FPS’lik kamerayı kullanarak ışık hızını görüntülemeyi başardılar.
Evrenin bir hız limiti var ve bu hız limiti de ışığın hızına denk. Işık hızını görüntülemek de çok basit değil çünkü ışık, saniyede 300 bin kilometre hıza ulaşabiliyor.

California Teknoloji Enstitüsü CalTech’teki incelemeciler, saniyede 10 trilyon kare çekebilen bir kamera yaparak tam anlamıyla da bunu başardılar. Muhteşem görüntü, YouTube yayıncısı The Slow Mo Guys tarafından, Planet Slow Mo isimli serilerinde yayınlandı.

Viral hale gelen video, yavaşlatılmış çekimde ışığın hareketlerini takip edebilmeyi sağlıyor. CalTech, icatlarını Dünyanın en hızlı kamerası olarak tanımlıyor. Işığın hareketini izlemek için de böyle bir hız gerekiyor.

İlgili Yazı

Black Mirror bölümünden fırlayan robotlar!

T-Cup isimli kameranın FPS sayısının ne kadar yüksek olduğu, normal kameralarla karşılaştırıldığında iyice öne çıkıyor. Normal bir kameranın FPS değeri 30 oluyor.

Yayınlanan videoda Peng Wang adlı araştırmacı, ilk önce saniyede 100 milyar kare çekimle kayda başlıyor. Video adım adım yavaşlarken, Wang en son şeklinde de kamerayı maksimum hızı olan 10 trilyon FPS’ye getiriyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen