İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. iPhone’unuz Gittiğiniz Her Yerin Gizli Listesini Tutuyor

iPhone’unuz Gittiğiniz Her Yerin Gizli Listesini Tutuyor

iPhone’ununuz gittiğiniz her yerin gizli bir listesini tutuyormuş. Hem de ne kadar sıklıkla ve ne zamanlar bahsedilen yerlere gittiğiniz de bu listede var…

iPhone Kullanıcıları, hiç farkında olmadan seyahat ettikleri her yerde kendilerinden bir iz bırakıyor olabilirler. Apple, lokasyon teknolojisini sürekli geliştiriyor ve navigasyon için makul hâle getiriyor olsa da, takip ediliyor olma hissi her şeyin bir illüzyon olduğunu düşündürtmüyor değil.

Takip ediliyor gibi hissediyorsanız, muhtemelen haklısınız. Apple, bir yere seyahat ettiğinizde o konumun sizin için arz ettiği önemi saptamak adına seyahat sıklığınızı ve bu yolculukların zamanını gizli bir listeye sürekli kayıt ediyor.

Apple’ın yaptığı açıklamaya göre bu bilgiler trafik tahminleri, fotoğraf albümleri gibi şahsa özel hizmetleri daha iyi optimize etmek için kullanılıyor.

apple-iphone-gps-bir-portal

İlgili Yazı

Google, Yapay Zeka Geliştiricilerinin Verileri Gizli Tutmasını Kolaylaştırıyor

Açıklamaya göre listelenen veriler Apple tarafından şifrelenmiş vaziyette. Yani sizin izniniz olmadan hiçbir üçüncü kişi nereye gittiğiniz, ne zaman ve ne sıklıkla gittiğiniz gibi bilgilere hiçbir biçimde erişemez.

Eğer sizinle uğraşmayı seven bir dostunuz telefonunuzu ele geçirse bile, telefon parolanıza, Face ID ve Touch ID bilgilerinize erişemeyeceği için veriler tamamiyle güvende diyebiliriz.

Yine de şayet geçmişinize kendiniz bir göz atmak istiyorsanız ve ya niyetiniz sistemi tamamiyle deaktif etmekse uygulayabileceğiniz adımları şu şekilde sıralıyoruz:

Telefonunuzun Ayarlar bölümüne girin.
Gizlilik sekmesine girin.
Konum Servisleri sekmesine girin.
Konum Servisleri bölümünü en aşağıya kadar kaydırın.
Sistem Servisleri sekmesine girin.
Önemli Konumlar sekmesine girin.
Bu prosedürleri tamamladığınızda ziyaret ettiğiniz kentlerin bir listesini bulacaksınız.

apple-iphone-gps-2-bir-portal

Listede bulunan kentlere ayrı ayrı baktığınızda ziyaret ettiğiniz yerlerin ayrıntılı dökümünü ve bu yerlerin harita üzerindeki konumunu görebilirsiniz. Aynı zamanda bu konumları ne sıklıkla ve ne zaman ziyaret ettiğinizi de görebilirsiniz.

Eğer bu listenin gizliliğinizi ihlal ettiğini düşünüyorsanız ve en az bizim rahatsız olmuşsanız, Geçmişi Temizle düğmesine tıklayarak listede bulunan bütün veriyi silebilirsiniz. Eğer hizmetten tamamiyle uzak durmak istiyorsanız menünün üstündeki Önemli Konumlar kısmını kapatabilir ve gizliliğinizin tadını çıkarabilirsiniz, en azından bildiğimiz kadarıyla…

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Teknoloji Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen