1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. İnternet Sitesi Sayısı 2 Milyar Olmak Üzere

İnternet Sitesi Sayısı 2 Milyar Olmak Üzere

İnternet, kısa sürede dünyanın en köklü etkileşim aracı durumuna geldi. Küresel ağda birbirimizle haberleşmemizi gerçekleştiren internet sitelerinin adedi ise gün geçtikçe artıyor. Her saniye ortalama 4 ila 5 internet sitesi açılıyor. Toplam internet sitesi adedi ise yakında 2 milyara ulaşmak üzere.

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla beraber dünya üstünde internete erişimi olan insan sayısında ciddi bir artış gösterdi. Ne kadar çok insan küresel köyde kendine yer bulursa, talep edilen bilgi miktarı da o kadar artıyor. Buna bağlı olarak insan nüfusu ile internet sitesi adedi arasındaki fark azalıyor.

Artık I. Dünya Savaşı sırasındaki dünya nüfusundan daha çok internet sitesi var. Her saniye 4 ila 5 internet sitesinin açıldığını, bu hızın gittikçe arttığını düşünürsek, yakında 1940’lı senelardeki dünya nüfusuna denk internet sitesi adedine ulaşacağımız manasına geliyor.

dünya-internet-sayisi-bir-portal
31 Ocak 2019 Saat 17.30 itibariyle dünya internet sitesi adedi 1 milyar 953 milyonun üstüne çıkmış durumda. Eğer artış aynı süratte devam ederse, yakında 2 milyar gibi psikolojik bir rakamı geçmek üzereyiz.

Bu kadar çok internet sitesinin bulunması, bilgi güvenirliliğini negatif yönde etkiliyor. Son 3 senedir yalan haberler ve bilhassa sosyal medyada dolaşan yanıltıcı içeriklerin sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Bu içeriklerin adedi belirlenemeyecek boyutlara ulaşmış durumda.

Internet Live Stats adlı istatistik servisindeki rakamlarla meydana çıkan başka enteresan verileri şu şekilde kurgulayabiliriz:
1 milyar internet sitesi barajını 17 Kasım 2014 senesinde geçtik, aşağı yukarı 1 milyar internet sitesinin açılması yalnızca 4 sene 2 ay gibi kısa bir süre aldı.
İnternete erişimi olan insan nüfusu: 4 milyar 137 milyon, yani internet sitesi adedinin yalnızca 2 katı.
Sadece 2019 Ocak ayında gönderilen e-postaların adedi: 7 trilyon 640 milyar… Bu e-postaların %67’si spam kalitesi taşıyor.
Sadece Ocak 2019’da uygulanan Google aramalarının adedi: 191 milyar 877 milyon…
Sadece Ocak 2019’da izlenen YouTube videosu adedi: 205 milyar 319 milyon…
Eğer sizde internet verilerini anlık olarak takip etmek istiyorsanız, Internet Live Stats sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Okan Çalışkan

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen