İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Donanımı
  3. Intel’in 28 çekirdekli işlemcisi ile rekora imza atıldı!

Intel’in 28 çekirdekli işlemcisi ile rekora imza atıldı!

intel-28-cekirdekli-xeon-w-3175x-6-ghz

Tayvan’da düzenlenen Computex etkinliğinde teknoloji devleri İşlemciden ekran kartına kadar geliştirdikleri üst seviye donanımları bütün Dünyaya sergilerken, etkinliği damgasını vuran bir diğer ayrıntı ise sıvı – azot buharı oluyor.

Zira, günümüzün en tanınmış RAM üreticilerinden birisi olan G.Skill’in Dünyanın en iyi overclockçularını bir araya getirdiği ve 10000 dolar para ödülü sunmuş olduğu OC World Cup etkinliği Computex’te düzenleniyor. Bu yıl etkinliğe damga vuran İşlemci, 255 W TDP’ye sahip olan 28 çekirdekli Intel Xeon W-3175X oldu.

İlgili Yazı

64 Çekirdekli 3. Nesil AMD Threadripper İşlemciler, 2019 Bitmeden Tanıtılacak

28 çekirdekli Intel Xeon W-3175X overlock edildi!

Yaklaşık 3000 dolar değerinde olan bu işlemci ile 6 GHz’in üzerine çıkmak isteyen overclockçuların önündeki en büyük engel, soğutma. Zira, çekirdek sayısının fazla olması nedeniyle çalışma frekansı artırılan işlemcinin i7-7700K gibi diğer işlemcilere kıyasla çok daha iyi soğutulması gerekiyor.

intel-28-cekirdekli-xeon-w-3175x-6-ghz-2

Ekibin başında bu alanda başarısını kanıtlamış isimlerden Joseph Stepongzi “Steponz” yer aldı. Intel Xeon W-3175X’in yerleştirildiği ASUS ROG Dominus Extreme anakart üzerine 12 adet G.Skill Trident Z Royal 8 GB RAM takıldı.

Beklenildiği gibi en büyük zorluk soğutma tarafında yaşandı. Oldukça ağır olan soğutma kabininin İşlemcinin her noktasına eşit biçimde sızı azot temas ettirmesi için anakart ve soğutma kabini üzerinde bazı modifikasyonlara imza atıldı.

intel-28-cekirdekli-xeon-w-3175x-6-ghz-1

İşlemcinin sıcaklığı -100 derecenin altına indirilirken, 6.1 GHz seviyesine kadar overclock yapılabildi. Cinebench R15 ile işlemci test edilmeye çalışıldığında ise 6.1 GHz seviyesinde mavi ekran alındı. İşlemcinin Cinebench R15 kullanılarak başarılı bir şekilde test edilebildiği çalışma frekansı 5.5 GHz oldu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen