İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Intel pil ömrü sözü verdi!

Intel pil ömrü sözü verdi!

intel-pil-omru-1

Intel pil ömrü konusu ile ilgili umulan sözü verdi. Şirketin bir süredir “Project Athena” adını verdiği yeni nesil dizüstü bilgisayarlar üzerinde çalıştığı biliniyordu.

İlgili Yazı

Lenovo, 9. Nesil Intel İşlemcili Dizüstü Oyuncu Bilgisayarlarını Duyurdu

Intel pil ömrü sorununu çözecek

Intel bir süredir “Project Athena” isimli dizüstü bilgisayar girişimi üzerine çalışıyor. Şirket bu Ocak ayında girişimi şu slogan ile duyurdu: “İnsani ihtiyaçlara dayanan dizüstü bilgisayar inovasyonu.”

Engadget’ın yayınladığı rapora göre Intel, donanım şirketleri ile ortak olarak dizüstü bilgisayar geliştirmeye 2012 yılında başladı. Şirketin ilk hedefi pil ömrü, incelik vb. konularda MacBook Air’a rakip olmaktı. Ancak şirket bunu o dönem için başaramadı ve projeyi rafa kaldırdı.

intel-pil-omru

Geçtiğimiz senenin ilk dönemlerinde projeyi tekrar gündeme getirme kararı alan Intel, kendisine önemli bir hedef koydu. Buna göre Intel’in “Project Athena” olarak adlandırılacak dizüstü bilgisayarlar girişimi 9 saat pil ömrü sunacak.

Bu pil ömrünü şu an sunduğunu iddia eden firmalar var. Ancak teknik özelliklerde ki rakamlar ile pratik hiç bir zaman birbirini tutmuyor. Şu an piyasada bulunan bilgisayarların hiç biri net 9 saat pil ömrü sunamıyor. Intel ise bu sorunu hallettiğini, yeni nesil bilgisayarların 9 saat net pil ömrü sunacağını iddia ediyor.

Engadget’a göre Intel, bilgisayar ile ilgili testleri gerçekleştirirken gerçek dünyaya uyuyor. Testlerde ekran parlaklığı yüksek seviyede tutuluyor, işlemci tam performans ile çalıştırılıyor. Bilindiği gibi dizüstü bilgisayar testlerinin bir çoğu gerçek dünya ile uyumlu olmuyor.

Sonuç olarak bu sene sonunda piyasaya sürülecek üst seviye bilgisayarların bir çoğu “Project Athena” prensibine uygun olarak üretilecek. İçerisinde Intel’in üst seviye işlemcilerini bulunduran cihazlar çok yüksek pil ömrüne sahip olacaklar.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen