İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. İnsana ‘Unutsam da Tekrar Oynasam’ Dedirten 10 Oyun

İnsana ‘Unutsam da Tekrar Oynasam’ Dedirten 10 Oyun

Gittikçe genişleyen oyun sektörü, hikaye anlamında da son derece zengin yapımlarla karşılaşmamızı sağlıyor. Bu listemizde öyküsüyle bizleri mest etmiş olan efsanevi 10 oyunları derledik.

Koskoca oyun Dünyası göz önüne alındığında kuşkusuz ki en fazla ilgi gören ve akılda kalanlar hikaye tabanlı oyunlar oluyor. Yapımcı firmaların birçoğu kaliteli hikayeler yaratmakta başarısız olsalar da kült olmuş ve efsaneleşmiş oyunlar da epey fazla.

Bu içeriğimizde, öyküsüni unutup tekrar oynamak isteyebileceğiniz oyunları derledik.

10. Alan Wake:

alan-wake-bir-portal
Çıkış tarihi: 2010
Max Payne’in yaratıcısı Remedy Entertainment tarafından piyasaya sürülen Alan Wake, döneminin en göz alıcı grafiklerine ve aksiyon kategorisindeki kusursuz öyküsüyle listemizde 10’uncu sırayı kapıyor. Oyun, Alan Wake isimli ana karakterimizin eşinin kaybolmasıyla beraber başına gelenleri anlatıyor.

9. Beyond: Two Souls

beyond-two-souls-bir-portal
Çıkış tarihi: 2013
Quantic Dream’in motion-capture teknolojisiyle yarattığı Beyond: Two Souls, Jodie ve Aiden’ın öyküsüne odaklanmamızı sağlıyor. Two Souls, özel güçlere sahip ana karakterimiz Jodie’nin 15 yıllık serüvenine ortak olmamız için ortaya konulmuş kusursuz bir yapım.

8. Grand Theft Auto: San Andreas

grand-theft-auto-san-andreas-bir-portal
Çıkış tarihi: 2004
Grand Theft Auto serisinin en sevilen oyunlarından biri olan San Andreas, ana karakterimiz Carl Johnson’ın Los Santos (Los Angeles)’a geldikten sonra başına gelenleri anlatıyor. Hikayesinde aile olgusunu ve ihaneti bolca barındıran oyun, 2004’te çıkmış olduğu halde günümüzde bile oynanmaya devam ediyor.

7. Call of Duty 4: Modern Warfare

call-of-duty-4-modern-warfare-bir-portal
Çıkış tarihi: 2007
Efsaneleşmiş seri Modern Warfare’in ilk oyunu olan yapım, Soap isimli ana karakterimizin Kaptan Price, Gaz ve ekibiyle beraber bir kargo gemisine sızmasıyla öyküsüni başlatıyor. Çok da uzun olmayan bir öyküsü olduğu halde çok muazzam dönüm noktaları barındıran Modern Warfare, listemizin 7’nci sırasında yer alıyor.

6. Spec Ops: The Line

spec-ops-the-line-bir-portal
Çıkış tarihi: 2012
Spec Ops: The Line, diğer oyunlar gibi üst düzey grafikleriyle değil tamamiyle öyküsüyle gündeme gelmiş bir yapım. Bölüm bölüm ilerleyen hikayedeki bazı anlarda gözlerinizin dolacağını garanti ediyoruz. Eğer daha önce adını bile duymadıysanız Spec Ops: The Line’ı şiddetle öneririz.

5. Last of Us

last-of-us-bir-portal
Çıkış tarihi: 2013
Sayısız ödül almış olan Naughty Dog yapımı Last of Us, hikayenin odağındaki Joel’in kızı Sarah ile olan bağıyla kullanıcıları karşılıyor. İçerisinde bulundukları dönemde insanları yaratıklara çeviren bir hastalık yayılmaya başlar ve Joel’in kızı Sarah bu kaos ortamında hayatını kaybeder. Asıl hikaye ise bu olaydan sonra Joel ve çevresinde olanlarla başlıyor. Yakında ikincisiyle karşımızda olacak Last of Us’ı kesinlikle oynamanızı öneriyoruz.

4. Detroit: Become Human

detroit-become-human-bir-portal
Çıkış tarihi: 2018
Geçtiğimiz yıla damgasını vuran yapım Detroit: Become Human, insan ırkıyla Android’lerin mücadelesini konu alıyor. 2048 yılında geçen hikayede toplamda 3 farklı karakterin öyküsüne tek tek tanık oluyoruz ve oyunun ilerleyen kısımlarında bu hikayeler birbirleriyle kesişiyor.

3. God of War

god-of-war-bir-portal
Çıkış tarihi: 2018
Birçoğumuzun gençliğinde ya da çocukluğunda yer edinmiş olan Kratos’un İskandinavya topraklarındaki macerasını konu alan 2018 yapımı God of War, Kratos ve oğlu Atreus’un ilişkisini öyküsünin odağına alıyor. Türkçe dil desteği de bulunan oyunun öyküsü ve oynanış hareketlileri onu yeniden oynamak için yeterli ölçütler.

2. Red Dead Redemption 2

red-dead-redemption-2-bir-portal
Çıkış tarihi: 2018
İlkiyle bütün Dünyada yankı uyandırmasa da ikincisiyle sektörü kasıp kavuran yapım Red Dead Redemption, tam anlamıyla bir açık Dünya oyunu. İlk oyundan tam 12 yıl önce geçen öyküsünde Arthur Morgan isimli ana karakterimizin yaşadıklarına tanık olduğumuz oyun, başarılı anlatımıyla çoğu ödül kazandı.

1. The Witcher 3: Wild Hunt


Çıkış tarihi: 2015
Birincisi ve ikincisiyle beraber öyküsüni tümleştiren Witcher 3, CD Projekt Red’in adını duyurmasında büyük rol oynadı. Rivia’lı Geralt’ın öyküsüni rol yapma unsUrlarıyla birleştiren başarılı yapım, devasa haritası ve özenle yaratılmış karakterleriyle yeniden yeniden oynamaya son derece müsait.

İlgili Yazı

İşte Tüm Zamanların En çok Satan 15 Oyunu

10 oyuna yer verdiğimiz bu listemizde görmek isteyip de göremediğiniz oyunlar kesinlikle olmuştur. Oyun sektörünün genişliği ve hikaye tabanlı biroldukça başarılı oyunun var olduğunu göz önüne alırsak hepsini tek bir listede toplamamız imkânsız. Eğer sizinde eklemek istedikleriniz varsa, yorumlar bölümünde belirtin sizden gelenleri de ayrı listeye toplayalım.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen