İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. İnsan Vücudunda 10 Körelmiş Organ ve Kas

İnsan Vücudunda 10 Körelmiş Organ ve Kas

Onlarca organı içinde barındıran ve sistematik bir biçimde çalışan insan vücudu, zaman içinde körelen bazı organlara sahip. Bugün insan bedenindeki kullanılmayan organlara ve kkatiyenra yakından bakıyoruz.
Şüphesiz ki yüzyıllar önceki atalarımızdan çok daha farklı vücut yapılarına sahibiz. Gelişen teknolojiyle beraber bilim insanları bu hususta onlarca çalışmaya imza atmış vaziyettelar. Vücudumuzu tanımak için şimdilik yeterli olan teknoloji, bu muazzam sistemin içinde bulunan organların da görevlerini bizlere gösterebiliyor.

Peki vücudumuzda bulunan her organı kullanıyor muyuz? Bu problemin yanıtı bazı nedenlerden ötürü negatif. Çünkü; vücudumuzdaki onlarca organın yanı sıra yüzyıllar öncesinden genlerimize işlenmiş olan yalnız bugün kullanmadığımız çoğu organ bulunuyor. Bu tip körelmiş olan organlara hayvanlar aleminde de bolca rastlanıyor.

1. Apandis:

insan-vücüdunda-10-körelmiş-organ-ve-kas-bir-portal 1
Birçoğumuzun adını kesinlikle duymuş olduğu apandis, selüloz sindiriminden sorumlu bir organdır. İnsanlığın mevcut vücut sisteminde salgılanan selüloz miktarı çok az olduğu için apandis görevini yerine getirememekte. Bu vaziyetla beraber bazı insanlarda apandis kaynaklı hastalıklar görülebiliyor. Bu tarz hastalıklara yakalanan insanların apandisleri doğrudan alınır ve güncel incelemelera göre apandisin vücutta bulunmamasının hiç bir eksisi yok.

2. Darwin’in Noktası:

insan-vücüdunda-10-körelmiş-organ-ve-kas-bir-portal 2
İnsanlar da dahil çoğu memeli türde bulunan Darwin’in Noktası, hayvan türlerinde seslere odaklanma amacıyla kullanılıyor. Hayvanlarda bu kadar büyük bir fonksiyone sahip olmasına karşın insan bedeninde hiç bir fonksiyoni kalmış değil. Darwin’in Noktası, Dünya nüfusunun %10,4’ünde bulunuyor.

3. Harici kulak kasları:

insan-vücüdunda-10-körelmiş-organ-ve-kas-bir-portal 3
Darwin’in Noktası gibi kulağımızda bulunan bir diğer körelmiş neden ise harici kulak kkatiyenrı. Kulak yapısında harici olarak bulunan bu kkatiyenrın şu an yapabildiği tek şey kulaklarımızı hareket ettirmek. Memeli olan hayvanların bu kkatiyenrı sesin yönünü anlamak için kullandıkları biliniyor.

4. Üçüncü azı dişi (20’lik diş):

insan-vücüdunda-10-körelmiş-organ-ve-kas-bir-portal 4
Listemizin en az körelme kaydeden organı üçüncü azı dişlerimiz. Günümüzde herkeste bulunmasa da bu dişe sahip olan çoğu insan çektirmek zorunda kalıyor. Bu dişin asıl kullanım amacıysa ot odaklı beslenmede selülozun sindirimine yardım etmek.

5. Kuyruk sokumu:

insan-vücüdunda-10-körelmiş-organ-ve-kas-bir-portal 5
Birkaç kaynamış omurun oluşturduğu kuyruk sokumu, milyonlarca yıl önce kullanılan ve zaman içinde körelen kuyruklardan kalan bir artık. Günümüzde bazı kkatiyenrı destek verdiği için bu organa olan ihtiyaç devam etmekte.

6. Palmaris Longus kası:

insan-vücüdunda-10-körelmiş-organ-ve-kas-bir-portal 6
El bileğini diğer kkatiyenrla beraber bükmeye yarayan palmaris longus, primatların ağaçlara tutunarak yol katetmesine yardımcı oluyordu. Günümüzde tamamiyle körelmemiş olsa da çoğu kişide bulunmakta.

7. Plantaris kası:

insan-vücüdunda-10-körelmiş-organ-ve-kas-bir-portal 7
Ayaklarını elleri gibi kullanabilen hayvanlarda bulunan bu kas, günümüz insanlarının %10’unda bulunmuyor. Körelme nedeniyse çok az gelişmiş olması.

8. Üçüncü göz kapağı:

insan-vücüdunda-10-körelmiş-organ-ve-kas-bir-portal 8
İnsanlar da dahil çoğu memelide seyrek olarak görülen bu göz kapağı, kuşlarda, sürügenlerde ve balıklarda bulunuyor. Günümüz insan formunda yalnızca artıksı bulunan bu yapının fonksiyonine dair bilinen bir şey yok.

9. Beşinci ayak parmağı:

insan-vücüdunda-10-körelmiş-organ-ve-kas-bir-portal 9
Bilim insanlarının incelemelerına göre hiç bir fonksiyoni olmayan beşinci ayak parmakları yani serçe parmaklar, primatların ağaçlara tutunmalarına yardımcı oluyordu ve mevcut formuna göre daha uzundu. Fakat günümüz insan formunda hiç bir fonksiyoni yok ve zaman içinde tamamiyle insan bedeninu terk edeceği düşünülüyor.

10. Vücut kılları:

insan-vücüdunda-10-körelmiş-organ-ve-kas-bir-portal 10
Tüm insanların üşüdüklerinde, korktuklarında ya da utandıklarında kılları dikleşmektedir. Birçoğumuzun anlam veremediği bu olayın başrolü vücut kıllarının asıl amacı vücudu tehlike anında daha büyük göstermek ve sıcaklığı güvenliğini sağlamak. Günümüz insan formunda bütün fonksiyonini yitirmiş olan vücut kıllarının ve dikleşme olayını kedi ve köpeklerde sıkça görebilirsiniz.
Yukarıda gördüğünüz organlara ek olarak körelmese de vücudumuzdaki rolleri ufak olan organlarımız da mevcut. Tabii ki bahsi geçen bu organların yokluğunda bazı hayati fonksiyonlar hasar görebilir. Yukarıdaki ilgili haberden bu organlara göz atabilirsiniz. Bu tip listelerin daha çoksına erişmek için bizi takip edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen