1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. IMF, Dünyanın En Borçlu Ülkelerini Açıkladı: Türkiye’nin Durumu Ne ?

IMF, Dünyanın En Borçlu Ülkelerini Açıkladı: Türkiye’nin Durumu Ne ?

Uluslararası Para Fonu IMF, Dünyanın en borçlu ülkelerini belirtti. Listede son derece dikkat çekici sonuçlar var.
Uluslararası Para Fonu IMF, Dünya çapında ekonomik vaziyetin nabzını tutan ve gerektiğinde üye ülkelerin ekonomik problemlerinı geride bırakması için rehberlik/denetmenlik yapan bir kuruluş. Kuruluşun elindeki verilere göre Dünyanın en borçlu ülkeleri belli oldu.

IMF verilerinde, gayri safi yurtiçi hasılaya oranla en çok borcu olan ülke, %238 ile Japonya oldu. Kişi başına düşen milli geliri 39.306 dolar olan uzakdoğu ülkesi; Sony, Toyota, Honda, Nintendo gibi çoğu markaya sahip. IMF’e göre ülkenin toplam borcu, 2017 rakamlarına göre yurtiçi hasılanın yüzde 238’i kadar.

imf-en-borclu-ülkeler-habermi 1
Japonya’nın sonrasında Avrupa Birliği’nin bir dönem iflas eden üyesi, komşumuz Yunanistan bulunuyor. Ardından kriz içindeki İtalya ve Portekiz geliyor. Son dönemde ekonomik olarak kesenin ağzını biraz fazla açan ABD de %105’lik oranla beşinci sırada yer alıyor.

İlk 10’u tamamlayan ülkeler ise Belçika, Mısır, İspanya, Kıbrıs ve Fransa oldu.

Borçlu olmak kuşkusuz ki kimsenin istediği bir vaziyet değil yalnız bu ülkelerin bu kadar borçlanabiliyor olması, borç veren kurum ve kuruluşların paralarını geri alabileceklerine olan inançlarından kaynaklanıyor. Büyük ve iyi işleyen bir holdinge verilecek kredinin bir mahalle esnafına verilecek krediden çok çok daha büyük olması gibi bir vaziyet söz konusu yani.

imf-en-borclu-ülkeler-habermi 2
Öte yandan IMF’in veri tabanında birçok Afrika, Orta Doğu ve Güney Amerika ülnete ait veriler bulunmuyor.

Türkiye ise %28,26’lık oran ile kendisine listenin alt sıralarında yer buluyor. 2007’de bu oran %38,17 olarak göze çarpıyordu. Listenin en altında ise %15,53 ile Rusya Federasyonu bulunuyor.

İnteraktif olarak hazırlanan haritada hangi ülkenin ne kadar borcunun bulunduğunu görmek dilerseniz haritaya ve rapora buradan erişebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen