İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. İkinci Dilin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

İkinci Dilin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Çocuklar için çoğu zaman eğlenceli bir aktiviteye dönüşen yabancı dil öğrenme macerası maalesef ki yetişkinler için çıkmaz bir sokak gibi görünüyor.

Bilgileri kolayca alan genç ve dinamik beyinler aynı zamanda kendi gelişimlerini de sürdürmüş oluyorlar. Bu noktada doğru metotlarla çocukların erken yaşta yabancı dil öğrenmesi gerektiğini vurgulayan Berlitz Dil Okulları Müdürü Çağdaş Kardaş, ikinci dilin çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini anlatıyor.

dil-bir-portal-min

Çocuğunuza ikinci bir dili öğretmek beyin gelişimi açısından olumlu yönde ilerleme yapacaktır. Dil beynin kompleks yapısı içinde ayrı bir noktada konumlanır. Dil öğrenmek farklı prensiplerin doğru kombinasyonu ile mümkündür. Dil öğrenmeyle doğrudan bağlantılı olan beynin bellek sistemi, aynı zaman da dilin önemli bir parçası olan aksan için de aynı derece öneme sahiptir. Kasları iyi kullanmayı sağlayacak işlemsel bellek düzgün aksan için gerekliyken, akıcı konuşmak içinse gereken kelimeleri ve dil bilgisini sağlayacak bildirimsel belleğe ihtiyaç vardır. Kişi dil öğrenirken tüm bu sistem içinde beynin gelişimine de büyük bir katkı sağlamış olur. Beyin için çok etkili bir egzersiz görevi yerine geçen dil öğrenmek, kişinin zeka üzerindeki gelişimini sağlar ve hafızayı daha da güçlendirir.

dil-öğrenme-bir-portal-min

Zihinsel ve bilişsel gelişim için çok önemli

Erken yaşta yeni bir dil öğrenmek ve o dilin kurallarına adapte olup hayata geçirmek çok daha kolay oluyor. Çünkü yeni bilgileri işlemede ve hafızalarında tutmada genç beyinler daha başarılı sonuçlar elde ettiği gözlemleniyor. Çocukların çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yazma, okuma ve dinleme becerilerini geliştiren erken dönemde yabancı dil öğrenme bilişsel becerileri arttırırken, zihinsel sağlık üzerinde de önemli etkileri olduğu biliniyor. Bu konuda yapılan araştırmalar ise şaşırtıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Çift dil öğrenen çocuklarla tek dil bilenler arasında yürütülen bir çalışmada kaybolan şeyleri bulma, farkları ortaya çıkarma ya da hafıza oyunlarında çift dil bilenlerin çok daha başarılı olduğu görülüyor.

ikinci-dil-bir-portal-min

Çocukların vizyonunu geliştiriyor

Bir dilin kültürünü ve vizyonunu bilmek, yeni bir dil öğrenmek anlamına gelir. Dolayısıyla çocukların öğreneceği ikinci bir dil hem beyninin hem de hayal gücünün sınırlarını ortadan kaldırır. Bir şehir ve ülkenin sınırlarından çıkarak dünya vatandaşı olur. Bu durum çocukların bakış açısında yepyeni bir pencere açarken daha açık ve evrensel değerlere daha yakın bir anlayış kazandırır.

hafıza-bir-portal-min

Hafıza ve dikkat problemlerine yabancı dil çözümü…

Geniş bir kapsamda düşünüldüğünde dil öğrenmenin beyin üzerindeki etkileri bu mekanizmayı canlı tutması ve sürekli harekete geçirmesi açısından çok önemlidir. Örneğin birçok ebeveyn çocukların beyin gelişimini bulmaca, su doku ve çeşitli zeka oyunlarıyla destekler. Dil öğrenmek de bu aktiviteler gibidir hatta daha fazlasını sağlar. Beynin çalışma kapasitesini arttırarak daha fazla bilgiyi depolamasını sağlar. Üstelik beynin odaklanma becerisini geliştirerek dikkat eksikliği ve konsantrasyon sorunlarını ortadan kaldırır. Bu durum ise diğer derslere olan ilgisini arttırarak okul performansının yükselmesini sağlar.

bilgi-bir-portal-min

Tüm bunların yanı sıra

– Öğrenme hızını arttırır,

– Özgüveninin artmasında önemli bir rol üstlenir,

– Dili daha iyi duymayı sağlar,

– Diğer dillere karşı daha duyarlı hale getirir,

– Aynı anda birkaç işi yapmayı kolaylaştırır,

– Kişinin kendi anadilini geliştirir,

– Diğer dilleri keşfetmeyi sağlar,

– Çok daha kolay sosyalleşebilmeyi kolaylaştırır,

– Planlama yapma kabiliyetini geliştirir,

– Yaratıcı zekayı geliştirir,

– Yurt dışında eğitim ve kariyer olanakları sağlar,

– Dili eğlenerek öğrendikleri için bu süreç çok daha keyiflidir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen