1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar Teknolojisi
  3. Hacker Savar İki Faktörlü Doğrulama Nedir?

Hacker Savar İki Faktörlü Doğrulama Nedir?

İki faktörlü doğrulama sistemi, kişisel verilen korunması için günümüzde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemin güçlü oluşu nedeni ile siber saldırılar atlatılmaktadır. Hacker gruplar, siteleri ve bilgileri ele geçirme de güçlük çekmektedirler.

person-using-laptop-computer-during-daytime-196655 (1)

Son günlerde çoğalan siber saldırılar sonrasında uzmanlardan çeşitli açıklamalar ve öneriler gelmekte. Özellikle kişisel bilgilerin ve fotoğrafların deşifre edilip medyaya sızdırılması sonrası güvenliklerin artırılması gerektiği dile getirildi. Birçok kişinin mağdur olması güvenlik zafiyetin ne kadar çok olduğunu gözler önüne serdi.

Bursa da toplantı gerçekleştiren bir siber güvenlik şirketi, güvenlik konusuna özellikle değinerek önemli bilgiler iletti. Konuşmanın detaylarında, iki faktörlü doğrulama sisteminin siber saldırıları engellediği ve hackerları zorladığı belirtildi. Özellikle büyük bankaların bu yöntemi uyguladıklarını dile getiren uzmanlar şirketlerin de güvenlik için bu uygulamaya geçmeleri desteklediklerini belirttiler.

İki Faktörlü Doğrulama: Çift Yönlü Koruma Nedir?

internet-screen-security-protection-60504

Sosyal medya hesapları, bulut hesapları ve dijital uygulama hesapları kişisel bilgiler ve özel belgeler ile doludur. Bu hesapların güvenliğinin alt seviyede olması siber hırsızların işlerini oldukça kolay hale getirmektedir. Bu nedenle güçlü şifre oluşturmak son derece önemli bir konudur. Güvenliğin en üst seviyeye çıkması içinde çift faktörlü koruma en uygun yöntemdir.

Çift faktörlü koruma sisteminde, bir hesaba erişim sağlanabilmesi için öncelikle telefona sms ile kod gelmektedir. Bu kodun istenilen yere girilmesi ile birlikte hesaba erişim sağlanmaktadır. Bu durum mobil bankacılık kullanan kişileri için bilindik bir uygulamadır. Hesaba girmek istediklerinde veya online alışveriş yapacakları zaman hesapla ilişkili olan telefon numarasına mesaj gelmektedir.  Gelen mesaj içerisinde ki kod ile onay verdikten sonra işlemler gerçekleştirmektir. Bu uygulama ile güvenlik tamamen sizin yönetiminizde olacağı için herhangi bir hesap çalınması gibi bir durumla karşılaşmazsınız.

abstract-business-code-coder-270348

Kısa ve çözülmesi kolay olan şifrelerden uzak durulması gerekmektedir. Şifrelerde kişisel bilgilerin kullanılması da hacker gruplarının işini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle doğum tarihi, şehir, isim gibi bilgiler ile şifre belirlememelisiniz. Bu önlemleri alarak siber saldırıların önüne geçebilirsiniz. Bilgilerin ve belgelerin en üst seviye güvenlikte tutulması için tercih önceliğinin iki faktörlü doğrulama uygulaması olması gerekmektedir. Siber hırsızlar bu güvenliği kolay kolay aşamamaktadırlar.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen