1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. İddia: Fatih Gemisi, Akdeniz’de 30 Milyar Dolar Değerinde Doğalgaz Rezervi Buldu

İddia: Fatih Gemisi, Akdeniz’de 30 Milyar Dolar Değerinde Doğalgaz Rezervi Buldu

Türkiye ve AB’nin sıcak gündeminde bulunan Doğu Akdeniz sondaj çalışmaları ile ilgili bomba bir iddia ortaya atıldı. Fatih sondaj gemisinin 170 milyar metreküplük rezerv bulduğu iddia edildi.
Son zamanlarda Türkiye’nin en sıcak gündemi olan Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri ile ilgili bir iddia ortaya atıldı. Güney Kıbrıs Rum Kesimi gazetelerinden Phileleftheros, Türkiye’nin bölgedeki sondaj faaliyetleri sırasında 170 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulduğunu iddia etti. Gazete, Fatih sondaj gemisinin Baf açıklarında yaptığı çalışmalarda rezerv bulduğu iddiasını ise AB askeri kaynaklarına dayandırdı.

atih-gemisi-akdeniz-de-30-milyar-dolar-degerinde-dogalgaz-rezervi-buldu

Türkiye için hem ekonomik hem de stratejik öneme sahip olan Doğu Akdeniz sondaj çalışmaları ile ilgili dış basında ortaya atılan iddia ile ilgili olarak Türkiye’deki resmi makamlardan herhangi bir onaylama haberi gelmedi.Ortaya çıkan bu iddia, tamamıyla Yunan basınında yer almış durumda. Ülkemizin herhangi bir açıklamasının olmadığını göz önünde bulundurursak, böyle bir haberin iddia olarak kalabileceğini belirtelim. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaptığı sondaj çalışmaları, başta Yunanistan olmak suretiyle Avrupa Birliği’nin tepkisini çekmeye devam ediyor. Ülkemiz ise bütün reaksiyonlara rağmen kararlı bir biçimde sondaj çalışmalarına devam ediyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen