Iced Earth grubunun kurucusu Jon Schaeffer da Kongre Binası’nı basanlar arasındaIced Earth grubunun kurucusu Jon Schaeffer da Kongre Binası'nı basanlar arasında

Thrash Metal grubu Iced Earth’ün kurucusu ve gitaristi Jon Schaffer’in ABD’deki Kongre Binası’nı basan Donald Trump yanlıları arasında olduğu ortaya çıktı.

ABD’nin başkenti Washington DC’de önceki gün yaşanan olaylarda Donald Trump destekçileri polis barikatlarını aştıktan sonra parlamento binasını işgal etmişlerdi. İşgalciler arasında Iced Earth grubunun kurucusu ve gitaristi Jon Schaeffer’in olduğu ortaya çıktı.

Jon Schaeffer’ın Kongre Binası’nı basan topluluğun içinde yer aldığı bir fotoğraf objektife yansıdı. Columbia Bölgesi Metropolitan Polis Merkezi (MPDC) tarafından paylaşılan fotoğraflarda Schaffer toplumsal huzursuzlukla ilgili suçlarda şüpheliler arasında yer aldı.

Kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerini kazanan Joe Biden’ın başkanlığını tescilleme amacıyla toplanan oturumu Trump destekçileri protesto etmişti. Parlamento binasına zorla giren toplulukla güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmalar sırasında dört kişi hayatını kaybetmişti.

Schaffer ise olayları takip eden AFP muhabiri Roberto Schmidt tarafından göstericilerle beraber eylem sırasında fotoğraflandı.

“SAĞCI YA DA SOLCU DEĞİLİM, AMERİKALIYIM”

Iced Earth’ün gitaristi ve söz yazarı Schaffer daha önce de Donald Trump’a destek için düzenlenen bir başka eylemde görüntülenmişti. 15 Kasım tarihinde gerçekleşen bir protesto sırasında Die Welt gazetesine ilginç açıklamalarda bulunmuştu.

Schaffer, “Eğer biri bize karşı şiddet kullanırsa biz de aynı şekilde karşılık veririz. Bunun olmasını istemeyiz ama hazırlıklıyız. (Demokratlar) Yenilecekler. Yanlış topluluğa çattılar” şeklinde konuşmuştu.

Eylül ayında ise Facebook’ta yaptığı canlı yayın sırasında Amerikan siyasal sistemine güvenmediğini dile getirmişti. Yayın sırasında Schaffer, “Ben sağcı ya da solcu değilim. Ben Amerikalıyım, burası benim ülkem, burası yaşadığım yer. Hükümete güvenmiyorum. Temsilcilerin Demokrat ya da Cumhuriyetçi olması umrumda değil. Büyük resmi anlamaya çalışıyorum. Çok fazla araştırma yaptım. Düşüncelerimin arkasında duran biriyim ve gerçekten inanmadığım şeyleri söylemem. Umutlarınızı bir kişinin arkasına koyamazsınız. Sokakta olmalı ve baskı yapmalısınız. Eğer dikkatinizi vermezseniz özgürlüğünüzü elinizden alırlar” şeklinde konuşmuştu.

MPDC tarafından paylaşılan görseller nedeniyle şüpheliler arasında yer alan Schaffer ya da grubu Iced Earth tarafından konu ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

“İÇİMİZDEKİ TERÖRİSTLER BAŞKENTİ BASTI”

Öte yandan Capitol Hill’de yaşanan işgal girişimi hakkında rock ve metal camiasından bazı müzisyenler sosyal medya aracılığıyla yaşananlar hakkında hoşnutsuzluklarını dile getiren paylaşımlar yaptılar.

Paul Stanley (Kiss): Bunlar terörist. Bu bir silahlı başkaldırı. Olaylar direkt başkan ve bazı senatörler tarafından körüklendi. Yaşanan olaylarla aralarına mesafe koyamazlar. İsimlerini bilin. Olaylar, onların aldatmasının sonucu. Utanç verici.

Robb Flynn (Machine Head): Bu olayları yapanların siyahi olduklarını hayal edin. Mike Pence güvenli bir yere götürülmek zorunda kalırdı. İçimizdeki teröristler az önce başkenti bastılar. Göz yaşartıcı gaz nerede? Plastik mermiler nerede?

Alex Skolnick (Testament): Tamam, ABD başkenti karantinada. Antifa’dan daha tehlikeli olduğu söylenen kızgın, anarşist güruh. Bir İncil fotoğrafı operasyonu için Lafayette Meydanı otoritelerce acımasızca anında dağıtılmasına bu insanlar nasıl toplaştı? Ordu nerede? Ulusal muhafızlar nerede?

Mike Portnoy (Sons of Apollo/Metal Allegiance): Şu anda yaşananlar kesinlikle mide bulandırıcı ve itici… Herkesin güvenliği için dua ediyorum.

Mark Morton (Lamb of God): Richmond’da siyahilerin yaşam haklarını savunanlar Konfederasyon anıtlarına doğru yürürken, coplarla dövüldüler ve üzerlerine göz yaşartıcı gaz sıkıldı. Bu elemanlarınsa kelimenin tam anlamıyla Capitol binasına tırmanmalarına izin veriliyor.Kaynak Linki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.