İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. IBM ‘ in Beş Yıl İçerisinde Gerçekleşeceğini Düşündüğü 5 Yenilik

IBM ‘ in Beş Yıl İçerisinde Gerçekleşeceğini Düşündüğü 5 Yenilik

IBM’in geleneksel duruma getirdiği önümüzdeki 5 sene ön görüleri yayınlandı. Tahminler arasında besin israfının azalmasından geri dönüşüme kadar çoğu alana dair öngörü var.
IBM incelemecileri, geleneksel duruma getirdikleri “5 in 5” ön görülerini yayınladı. 5 in 5’dan kısaca konuşmak gerekirse, incelemeciler önümüzdeki beş sene içerisinde gerçekleşecek ve hayatımızı değiştirecek 5 yenilik ön görüinde bulunuyorlar.

İşte IBM Bulut ve Bilişsel Yazılım Kıdemli Başkan Yardımcısı Arvind Krishna’nın blog yazısında paylaştığı ileride alakalı beş ön görü:

Tarımdaki Dijital İkizler Gelişmeleri, Artan Nüfusu Daha Az Kaynakla Beslemeye Yardımcı Olacak


Dijital İkiz olarak adlandırılan, önümüzdeki beş sene içerisinde kullanılacak olan, yapay  zekaya sahip sistem mahsul verimini doğru ön görü etmek amacıyla kullanılabilir. Böylece sistem, bilgileri bankalarla ve finans kuruluşlarıyla paylaşarak çiftçilerin işlerini genişletmek amacıyla daha çok kredi almasına yardımcı olabilir.

Blokzinciri Yemek İsrafını Azaltacak

ibm-yenilik-bir-portal 1
Önümüzdeki beş sene içerisinde, çoğu pahalı besin tedarik zincirini kullanmayı bırakacağız. Çiftçilerden tedarikçilere kadar tedarik zincirindeki herkes ne kadar bitki ekileceğini, sipariş edileceğini ve teslimat yapılacağını bilecek. Besin kayıbı büyük ölçüde azalacak ve blokzinciri teknolojisi, nesnelerin interneti cihazları ve yapay zeka algoritmaları güçlerini birleştirdiğinde tüketicilerin alış veriş arabalarındaki mamüller daha da taze olacak.

Mikrobiyom Haritalaması Bizleri Kötü Bakterilerden Koruyacak

ibm-yenilik-bir-portal 2
Mikropların bazıları insanlar için faydalı, bazıları ise zararlı. Yeni tasarlanan bir teknik vasıtası ile mikropların genetikleri analiz edilebilecek ve tüketeceğimiz şeylerin sağlıklı olup olmadığı söylenebilecek.

Yapay Zeka Sensörleri Evdeki Besin Kaynaklı Patojenleri Tespit Edecek

ibm-yenilik-bir-portal 3
Beş sene içerisinde dünyadaki çiftçiler, besinleri işleyenler ve marketler, yiyeceklerdeki kirletici maddeleri çok büyük çabalar sarf etmeden belirleme edebilecek. Tek gereksinimleri olan şey yapay zekaya sahip bir telefon ya da bir tezgah olacak. IBM incelemecileri güçlü, taşınabilir ve rastgele bir yerdeki besin kaynaklı patojeni belirleme edebilecek yapay zeka sensörü üstünde çalışıyor. Geliştirilen bu sensörler vasıtası ile patojen testleri günlerden saniyelere inebilir.

VolCat, Plastik Geri Dönüşü Değiştirecek

IBM’in söylediğine göre, önümüzdeki beş sene içerisinde çöpleri yok etme ve yeni plastikleri üretme süreci tamamıyla değişecek. Meyve suyu içtiğiniz kartonlardan, mağaza torbalarına kadar her şey geri dönüştürülebilir olacak. Polyester imalat şirketleri bunları alıp işe fayda şeylere dönüştürecek. Bu geçiş süreci de VolCat gibi yeniliklerle güçlenecek.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen