1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Huawei’den Google kararı için ilk açıklama!

Huawei’den Google kararı için ilk açıklama!

ABD Birleşik Devletleri ile Çin içinde yaşanmış olan gerilim, en son ABD’nin Ulusal Acil Durum duyuru etmesiyle bir adım öteye taşındı. Amerika tarafınca çıkarılan kararname doğrultusunda, Risk teşkil eden firmalardan ekipman katılımı engellendi. Kısa bir süre sonra Google Huawei ile ilgili almış olduğu kararla dikkat çekti.

Huawei Google ile alakalı açıklama yaptı

Aradan geçen kısa sürenin ardından Google Huawei ile olan ilişkilerini askıya aldığını açıkladı. Teknoloji hayatına damga vuran bu kararla birlikte Huawei, Android kısıtlamasıyla yüz yüze geldi. Google Huawei kararıyla gündeme gelirken mevzuya Çinli teknoloji devinden hızla bir izahat geldi. Şirket yapmış olduğu açıklamada ilk olarak Android’in hayattaki gelişimine katkıda bulunan önemli bir marka olduklarına değindi.

huawei-google-karari-icin-ilk-aciklama

Android’in en önemli küresel iş ortaklarından biri bulunduğunu belirten Huawei, satılan tüm Huawei ve Honor markalı zeki telefon ve tabletler için kullanıcılara güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmet sunmaya devam edeceklerini söyledi. Kullanıcıları mağdur duruma düşürmeyeceklerinin altını çizen Huawei, açıklamasında Google ve Android cephesinden gelen açıklamalara da yer verdi.

Google yapmış olduğu açıklamada neticeleri gözden geçirdiklerine değindi. Ayrıca açıklamada “Hizmetlerimizin kullanıcıları için Google Play ve Google Play Protect‘teki güvenlik korumaları mevcut Huawei cihazlarında çalışmaya devam edecek” bilgisi de yer aldı.

Android tarafı ise aşağıdaki gibi bir izahat yapmış oldu.

“ABD hükümetinin son eylemlerine uymak üzere attığımız adımlarla ilgili olarak Huawei kullanıcılarından gelen sorulara istinaden, ABD hükümetinin bütün ihtiyaçlarına uymakla beraber, tüketicilerin halihazırda kullanmakta olduğu mevcut cihazlarda Google Play ve Google Play Protect’in güvenliği şeklinde hizmetlerin çalışmaya devam edeceğini garanti ederiz.”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen