1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. Huawei Mate X Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri

Huawei Mate X Tanıtıldı: İşte Fiyatı ve Özellikleri

20 Şubat’ta katlanabilir telefonu Galaxy Fold’u tanıtan Samsung’un sonrasında, Huawei de katlanabilr telefonuyla karşımıza çıktı. Birçok özelliği ile Samsung Galaxy Fold’a rakip olan cihaz, fiyat konusu ile ilgili hanesine kocaman bir eksi yazdırdı.
Akıllı telefon piyasasında dizayn trendi büyük bir değişim geçirerek katlanabilir gövdeli cihazlara yöneliyor. Samsung’un 20 Şubat’a ABD’de tanıttığı Galaxy Fold’un sonrasında şimdi sıra Huawei’ye geldi. Barcelona’da düzenlenecek MWC 2019’un hemen öncesinde, aynı kentde bir aktivite düzenleyen Çinli firma, Mate X ile sahneye çıktı.

Huawei Mate X, katlanabilir dizayn trendine Samsung’dan daha farklı bir yaklaşımla ahenk sağladı. Gelin, gittikçe kızışmaya başlayan katlanabilir telefon rekabetindeki Huawei imzasına yakından bakalım.

Çentiksiz, yekpare ekran:

huawei-mate-x-bir-portal 1
Huawei Mate X, katlandığında veya açık olarak kullandığında hiçbir çentik veya deliği ekran içerisinde bulundurmuyor. Samsung ise Galaxy Fold’un tablet ekranında sağ üst köşede bir çentiğe yer vermişti. Galaxy Fold’un tablet ekranı cihazın kapandığında içinde kalıyor, işlemler ikincil ve dikey olan dış ekrandan sürüyordu. Huawei ise yekpare bir ekranla karşımıza çıktı.

Ayrıca Samsung Galaxy Fold’un katlanabilir ekranı net bir biçimde ortadan ikiye ayrılırken, Huawei Mate X’in ekranı “yekpare” sıfatının tam anlamıyla içini dolduruyor. Mate X, tam ortadan esneyen ekran paneliyle kesintisiz bir deneyim sunuyor.

Mate X ön yüzde 6,6 inç, arka yüzde 6,38 ekrana sahip. Bu iki yüzün arasındaki bağlantı hiç kopmuyor, cihazın bir kenarından ekran panelinin U biçiminde kavis aldığını görüyoruz. Mate X’in açılıp tablet halini aldığında, 8 inçlik bir ekran görüyoruz.

Gövde boyutu değişmeden daha büyük ekran:

huawei-mate-x-bir-portal 2
Samsung Galaxy Fold’un en büyük problemlerindan biri yüksek olasılıkla katlandığında karşımıza çıkan ikincil ekranıydı. Huawei, üreticilerin ekran-gövde oranı savaşında kuvvetli bir atılım olarak nitelendirebileceğimiz bir adım attı. Mate X’in kapalı konumdayken ön yüzünde bulunan ekranı, rakiplerinin amiral gemilerinden daha büyük, yalnız gövde boyutu neredeyse aynı.

Mate X kapalı konumdayken Galaxy Fold’dan 2 inç, iPhone Xs Max’ten ise 0,22 inç daha büyük bir ekran barındırıyor.

Şu ana kadar görülen en büyük akıllı telefon ekranı:

huawei-mate-x-bir-portal 3
Samsung Galaxy Fold’un tablet ekranı 7,2 inçlik ölçüye sahipti. Huawei, işi bir adım ileriye taşıyarak Mate X’te 8 inçlik devasa ve çentiksiz bir ekrana yer verdi. Tüm bunların yanı sıra Mate X’in katlanmış haldeyken en ince telefonlardan birisi olduğu da ifade edildi. Kapalı konumdayken Galaxy Fold’tan tam 6 mm daha ince olduğu göze çarpıyor:

huawei-mate-x-bir-portal 4

5G desteği de var:

huawei-mate-x-bir-portal 5
Mate X, beklendiği üzere 5G bağlantı teknolojisini de destek veriyor. Piyasadaki en kuvvetli 5G modemi kullandığını iddia eden firma, yongasında gelişmiş bir modeme sahip. Çok yüksek veri transfer hızlarına da ulaşan cihazın bütün bunları yapmasına imkân tanıyan modemin adı ise Balong 5000. Bu modem önümüzdeki yıllar boyunca çıkacak bazı amirallerde yerini alacak.

Dünyanın en hızlı şarj olan telefonu:

4,500 mAh gücündeki bataryaya sahip olan Mate X, 30 dakikada %85’lik enerjiyi depolayabiliyor. Hauwei, cihazla beraber kutu içerisinden çıkacak 55 W değerindeki adaptörle, MateBook dizüstülerini de şarj edebileceğimizi söylüyor. Açıkçası şarj cihazı konusu ile ilgili Apple’a karşı ciddi bir üstünlük sunmuş olduğu net.

Performans:

Dünyanın en hızlı 5G akıllı telefonu olduğu söylenen Mate X, Kirin 980 işlemci yongasına ve 8 GB RAM’e sahip. Galaxy Fold ise Exynos 9820 işlemci yongasına ve 12 GB RAM’e sahipti. Huawei, performans konusu ile ilgili Samsung kadar yeni olmayan donanımlar kullanıyor.

Huawei Mate X yöntem özellikleri:

Ekran: 2480 × 2200 çözünürlüğünde 8 inç
Yonga seti: Kirin 980
Arka kamera: Açıklanmadı
Ön kamera: Açıklanmadı
RAM: 8 GB
Dahili depolama: 512 GB
Bağlantı: 5G
Batarya: 4500 mAh
Suya ve toza dayanıklılık: Açıklanmadı
Ses: Açıklanmadı
Sensörler: ​Açıklanmadı
Huawei Mate X fiyatı:

huawei-mate-x-bir-portal 6
Huawei, 8 GB RAM ve 512 GB dahili depolamaya sahip Mate X’i 2299 euroluk bir fiyata satışa çıkaracak. 1980 dolarlık Galaxy Fold’u düşündüğümüzde, Çinli firmanın bir hayli bir fark attığını görüyoruz. Galaxy Fold TL bazında vergisiz 10500 TL civarındayken, Mate X vergisiz 13.879 TL’ye tekabül ediyor. Her iki cihazın da resmi Türkiye fiyatları henüz netleşmiş değil.

Huawei Mate X çıkış tarihi:

Huawei Mate X, lansmanda yapılan açıklamalara göre 2019‘un ikinci çeyreğinden itibaren raflardaki yerini alacak.

Görüş ve kanaatlerinizi yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz, takipte kalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen