İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. Huawei, ABD’nin Yaptırımları Esnetme Kararının Henüz Yürürlüğe Girmedi

Huawei, ABD’nin Yaptırımları Esnetme Kararının Henüz Yürürlüğe Girmedi

Birkaç aydır ABD’nin yaptırım kararına maruz kalan Huawei’de işler, Trump’ın açıklamalarından sonra eski hâline dönecek gibi görünüyordu. Huawei yetkililerinden gelen açıklamalar ise hiçbir ilerleme olmadığını bizlere gösteriyor.Birkaç hafta önce G20 zirvesinde ABD Başkanı Donald Trump’ın Huawei ile ilgili yaptığı açıklamalar, Çinli teknoloji devine yönelik yaptırımların iptal edileceğini işaret ediyordu. Trump’ın Huawei’ye adeta yeşil ışık yakan açıklamalarının sonrasında her şey düzelmiş gibi görünse de Huawei, ABD’nin yaptırımlarının hâlâ devam ettiğini belirtti.

Associated Press’e konuşan Huawei yöneticisi Liang Hua, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Şimdiye kadar herhangi bir somut değişiklik görmedik” diyerek ABD’nin yaptırımlarının aynen devam ettiğini açıkladı. Trump’ın ABD şirketlerinin Huawei’ye belirli koşullar altında yeniden ekipman satışı yapabileceğini belirttikden iki hafta sonra gelen bu açıklama, akıllarda soru işaretleri oluşturdu.

huawei-abd-nin-yaptirimlari-esnetme-kararinin-henuz-yururluge-girmedigini-acikladi-1

ABD’nin Yaptırımları Esnetme Kararını

Kısıtlamalara getirilecek olan rahatlamanın memnuniyetle karşılanacağını belirten Hua, Huawei’nin hâlâ ABD’nin kara listesinde olduğunu açıkladı. Temmuz ayının başında Japonya’da yapılan G20 zirvesinde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşen Trump, Huawei için uygulanan yaptırımların adil olmadığını söylemişti.ABD Ticaret Sekreteri Wilbur Ross’un yaptığı bir diğer açıklama ise ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit etmeyen markaların kara listeye alınmayacağı yönünde olmuştu. Yani ABD şirketleri, Huawei’ye satış yapmadan önce ek bir değerlendirme yapacak ve herhangi bir tehdit belirleme edilmemesi halinde satış gerçekleştirilebilecek. ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’ye ihracat amaçlı yapılan lisans isteklerinin hâlâ değerlendirme sürecinde olduğu ve bu bürokratik süreçlerin uzun olabileceğini de ekledi.

Sonuç olarak Huawei’nin bulunduğu durum ile ilgili şu an için olumlu bir gelişme yok gibi görünüyor. Huawei tarafından gelen bir diğer açıklamaya göre ise uygulanan bu kısıtlamalar şirketi şu an için olumsuz etkilemiyor. Önümüzdeki süreçte Huawei ile ABD arasındaki ilişkilerin ne yönde ilerlediğini hep birlikte görüyor olacağız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen