İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Honda’ dan Sonra Ford da Fabrika Kapatıyor !
Trendlerdeki Yazı

Honda’ dan Sonra Ford da Fabrika Kapatıyor !

Brexit belirsizliği sebebiyle İngiltere’deki fabrikasını kapatma kararı alan Honda‘nın sonrasında ABD’li otomotiv üreticisi Ford Motor da Brezilya‘daki bir fabrikasını kapatacağını ve Güney Amerika’da ağır ticari araç üretimine son vereceğini belirtti.

otomobiller

Şirket daha önce Avrupa’daki faaliyetlerinde binlerce kişinin işini kaybetmesine yol açacak değişiklikler açıklamıştı.

Avrupa’daki tekrar yapılanmanın sonrasında analistler şirketin Güney Amerika’da benzer bir adım atacağını tahmin ediyorlardı. Ford CEO’su Jim Hackett geçen ay Güney Amerika’daki tekrar yapılanmanın çok gecikmeyeceğini dile getirmişti.

2 BİN 700 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Ford Brezilya’da Sao Bernardo do Campo’da bulunan, 1967 yılından bu yana üretim yapan aşağı yukarı 2,700 kişinin çalıştığı fabrikasını kapatacak. Daha önceleri otomobil üreten fabrikada 2001’den bu yana F-4000 ve F-350 ticari araç modeller üretiliyordu.

BAHİA EYALETİNE KAYDIRACAK

Fabrikanın kapanması Ford’un Brezilya’da ticari araç yerine otomobillere odaklanacağını ve üretimi Bahia eyaletindeki yeni fabrikasında sürdüreceğini gösteriyor.

Ford bir yandan üretim, satış ve finansman faaliyetlerini tekrar yapılandırırken bir taraftan da Volkswagen ile çeşitli alanlarda işbirliği müzakereleri yürütüyor.

TÜRKİYE’DE ÜRETİLEBİLİR

İki şirket geçen ay ticari araçları içine alan bir işbirliğini anlaşması yaptı. Bu anlaşma kapsamında VW ticari vanların Türkiye’deki Ford Otosan fabrikasında yapılması olası.

FordVW işbirliği anlaşmasının ileride elektrikli ve otonom araç geliştirmeyi de kapsamayacak biçimde genişletilmesi de olası. Yatırıcılar müzakerelerinin ne sonuç vereceğini yakından izliyorlar.

Ford ve Volkswagen ticari ve elektrikli araçların yanı sıra Güney Amerika gibi geniş coğrafyalarda üretim kapasitesini ortak kullanmak konusu ile ilgili istişare yürüteceklerini belirtmişlerdi.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen