Hızır orucu nedir, ne zaman ve nasıl tutulur?Hızır orucu nedir, ne zaman ve nasıl tutulur?

Hızır orucu, Alevi inancına göre her yıl şubat ayında tutulan 3 gün süren bir oruçtur. Hızır orucu’nun tarihi her yıl miladi takvime göre belirlenir. Peki Hızır orucu nedir, ne zaman ve nasıl tutulur? Hızır orucu ile ilgili tüm ayrıntılar haberimizde…

Hızır orucu, Hızır Peygambere adanmıştır. Alevi inancına göre her yıl 3 gün süreyle tutulmaktadır. Hızır Peygambere adanan bu orucun ardından Hızır Cemi yapılır, geleneksel olarak Alevi köylerinde sazlar çalınır, deyişler söylenir ve hikayeler anlatılır. Hızır oruç ardından kavrulmuş ve öğütülmüş buğday irmiğinden gavut adında bir pilav içine terayağı dökülerek tüm komşularla birlikte dua edilerek yenir.

HIZIR ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Hızır orucu tutulurken üçüncü günü perşembeye denk gelecek şekilde, salı, çarşamba ve perşembe günleri şeklinde tutulur. Rumi takvime göre 31 Ocak ile 2 Şubat tarihleri arasında tutulan Hızır Orucu, Miladi Takvim baz alındığında 13 Şubat ile 15 Şubat tarihlerine denk gelmektedir.

HIZIR ORUCU NASIL TUTULUR?

Hızır orucu, bölgelere göre farklılıklar gösterebilir. Geleneksel şekilde Hızır orucu şu şekilde tutulur;

-Hızır orucu 3 gün tutulur. Oruç tutan kişiler akşamdan niyet eder ve sahur yapmadan ertesi gün akşam vakti gelene kadar oruç tutar.

– Hızır orucunun 3. gününde buğday taneleri ocak üzerinde kavrulur ve geleneğe göre taş değirmende öğütülmesi sağlanır. El değirmeni ile öğütülen buğday unu irmik büyüklüğündedir. Unu öğüttükten sonra bir araya toplanır ve tepsiye veya temiz bez parçası üzerine dökülür. Bir gece boyunca bekletilir. Evde bulunan genç kız ya da erkekler niyet edip uyuduktan sonra sabah kalkar ve bez üzerine bakar. Eğer unun üzerine izler varsa Hızır’ın uğradığına inanırlar ve dua ederler. Hazırlanan un ise akşam yemeğinde içine tereyağı katılarak helva yapılır gibi hazırlanır ve yenilir. Kalan kısmı ise komşulara dağıtılır.

-Maddi durumu iyi olan aileler daha sonra Pirini çağırıp kurbanını keser. Ekonomik durumu elverişli olmayanlar ise Cem yapar.

2021 HIZIR ORUCU BAŞLAMA TARİHİ VE ORUÇ AÇMA SAATLERİ

Ankara;

13 Şubat Perşembe: 18.35
14 Şubat Cuma: 18.36
15 Şubat Cumartesi: 18.38

İstanbul;

13 Şubat Perşembe: 18.49
14 Şubat Cuma: 18.50
15 Şubat Cumartesi: 18.52

İzmir;

13 Şubat Perşembe: 19.00
14 Şubat Cuma: 19.02
15 Şubat Cumartesi: 19.04Kaynak Linki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.