1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Hissettiğimiz ama adını koyamadığımız 25 duygu

Hissettiğimiz ama adını koyamadığımız 25 duygu

Gün içerisinde on binlerce duygu hissediyoruz. Peki hissettiğimiz her duyguya bir isim verebiliyor muyuz? İşte hissettiğimiz ama adını koyamadığımız 25 duygu. 

 

G ün içinde bir kelimeyle ifade edebileceğimizden daha fazlasını hissediyoruz. Çoğu vakit hissettiklerimize bir isim vermekte zorlanıyoruz. İşte duygularini açıklayan kelime eden kelime.

Mal de Coucou

Aktif bir sosyal hayatınızın bulunduğu ama güvenebilceğiniz çok az yakın arkadaşınızın bulunduğu duyguyu tanımlamak amacıyla bu söz kullanılabilir. Açık büfe bir sosyal hayatın içerisindesiniz ama yetersiz beslenmeyi tercih ediyorsunuz.

Hanker Sore

Gerçekten çekici bir şeyi manasızca sevmeme hali olarak açıklanabilir bu duygu. Bir şeyi o kadar çekici bulmak gerçekte seni çok kızdırıyor.

Altschmerz

Senelerdir sahip bulunduğun aynı problemlere karşı meydana gelen bıkkınlık. Senelerdir içini kemiren problemlere çözüm bulamayışından kaynaklanan bezginlik.

anlayamadığımız-düşünceler-bir-portal-3

Ambedo

Kendini ayrıntılara bıraktığın, duygular inin tamimiyle emildiği bir tür melankolik trans duygusu. Bir camdan aşağı doğru kayan yağmur damlaları, rüzgarda savrulan uzun ağaçlar, kahvenize dönen krema, kısaca ayrıntılarda kendi içsel dünyanıza dalmak.

Liberosis

Bazı şeylere zamanla daha az değer verme arzusu. Zaman geçtikçe birtakım şeylerin hayatınızdaki önemini gevşetmek, her birkaç adımda arkanıza bakmaktan vazgeçmek, birisinin sizden kopacağından korkmak gibi halleri daha az yaşamak istiyorsun.

Kairosclerosis

Şu anda mutlu bulunduğunuzu fark ettiğiniz an. Bilinçli olarak mutluluğu hissetmeye çalışma duygusu.

Rückkehrunruhe

Sürükleyici bir yolculuktan sonra bir an evvel eve dönme hissi.

Dead Reckoning

Birisinin ölümünden sonra kendinizi beklediğinizden daha çok rahatsız hissetme duygusu. Ölen bireyin sanki her vakit hayatınızın bir parçası olacağını var saymışsınız gibi bir boşluk hissi.

Onism

Dünyanın ne kadar azını keşfedebileceğinizin farkındalığı.

Sonder

Her insanın, kendi istekleri, arkadaşları, rutinleri, endişeleri ve genetik çılgınlıklarıyla dolu bir hayat sürdüğünü düşünmek, bu tür bir hisse kapılmak.

anlayamadığımız-düşünceler-bir-portal-2

Chrysalism

Yağmur yağarken evde olmanın ve yağmur damlalarını, damlaların sesini dinlemenin verilen haz.

Occhiolism

Perspektifinizin küçüklüğünün farkındalığı duygusu. Sınırlı bakış açısına sahip olma duygusu.

Nodus Tollens

Bazı anlarda duyguların ve duyguların size bir mana ifade etmediğinin farkına varmak. Bir kitap okurken anlamadığınız hem de hiç anlam veremediğiniz pasajlara dalmış olabilirsiniz. Başa dönün ve gözden kaçan bölümleri yine okuyun.

Vemödalen

Yapılan şeyin çok fazla eşdeğerinin bulunduğunu görmenin verilen hayal kırıklığı hissi. Binlerce aynı fotoğraf zaten varsa, muazzam bir şeyi fotoğraflamak size yalnızca hayal kırıklığı bırakacaktır. Esasında çok güzel olan ama seri üretilmiş bir mobilya parçası gibi.

Vellichor

anlayamadığımız-düşünceler-bir-portal-1
Eski ve tarihi kitaplarla dolu bir yere girdiğinizde meydana gelen efkar, dalgınlık ve derin düşüncelere dalma hali. Eski kitapların sizde bir iz bırakması hali.

Nighthawk

Sadece gecenin geç saatlerinde seni etkileyecek gibi görünen düşünceler, duygular ve duygular. Gecikmiş bir görev, bir suçluluk hissi, belirsiz bir istikbal gibi uykuya dalmadan evvel fikir edinilen endişe verici şeyler.

Paro

Ne yaparsanız yapın, her vakit bir şekilde hatalı bulunduğu duygusu.

Adronitis

Birini yeteri kadar tanımanın uzun zaman alacağını düşünerek hayal kırıklığına uğrama hissi.

Catoptric Rristesse

İnsanların, iyi ya da kötü, hakkımızda ne düşündüğü ile alakalı hiçbir fikrimizin olmamasının verilen hafif hüzünlü bir duygu.

anlayamadığımız-düşünceler-bir-portal

Opia

Hiç tanımadığımız birisi ile göz göze gelip, mana veremediğimiz bir huzursuzluğa kapılma hissi.

Astrophe

Dünyada sıkışıp kaldığını hissetmek.

Jouska

Kendi kendisine diyalog kurma hali. Belki de hiç gerçekleşmeyecek olaylarla alakalı diyaloglar kurmak, diğer insanlarla konuşuyormuş gibi hissetmek.

Anemoia

Hiç yaşamadığınız, bilmediğiniz bir vakit için nostalji duygusuna kapılma. 2019’da 30 yaşında olan bir insan için kendisini 1700’lerde yaşıyormuş gibi hayal etme duygusu.

Zenosyne

Zamanın gün geçtikçe daha hızla aktığını hissetme duygusu.

Avenoir

Hafızanın geriye doğru akabilmesi arzusu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen