1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Hırsızların Otomobillerden Çaldığı, Altından Değerli Olan Metal Parça

Hırsızların Otomobillerden Çaldığı, Altından Değerli Olan Metal Parça

Özellikle İngiltere ve ABD ’de katalitik dönüştürücüler araba hırsızlarının bir numaralı gözdesi durumuna geldi. Bunun nedeni ise bu parçaların içerdikleri seyrek bir metal.
Hırsızlık konulu yapımların belki de en klişe cümlesi “yükte hafif, pahada ağır bir şeyler çalmak”tır. ABD ve Avrupa’daki hırsızlar bu işte öyle bir noktaya gelmişler ki, çaldıkları ürünleri hammadde pazarındaki fiyat durumuna göre seçiyorlar.
Dizel emisyon skandalları ve yeni emisyon düzenlemeleri ardından katalitik dönüştürücülerde paladyum ve platinyum kullanılmaya başlandı. Bu metaller, karbonmonoksit gibi çok tehlikeli atıkları su buharı ve karbondioksit gibi görece daha az zararlı ve daha az emisyon yaratan atıklara çeviriyor. Çin’de de etrafa duyarlı vasıtalara olan talep artınca, paladyum ve platin resmen pazara yetişmez oldu.

otomobil-altından-değerli-parça-bir-portal
Bloomberg’in raporlarına göre bugün 1 ons (28.35 gram) paladyum 1353 dolara alıcı bulurken, altının onsu ise 1311 dolardan prosedür görüyor. Platin ise içlerinde en ucuzu olarak ons başına 819,2 dolardan prosedür görüyor.
Hırsızların amaç olarak seçtikleri vasıtalar ise bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor. Virginia, ABD ’deki Midlothian şehrinde Aralık başından bu yana park halindeki 15 arabadan katalitik dönüştürücülerinin çalındığı açıklandı. Birleşik Krallık’ta ise başta Alman otomobilleri olmak üzere Avrupa otomobilleri hırsızların tercih ettikleri arabalar olarak gözüküyor. Bu vasıtaların sahipleri, hırsızların kazancının yedi katı onarım masrafı uygulamak mecburiyetinde kalabiliyorlar.

otomobil-altından-değerli-parça-bir-portal 1
Missouri’de ise U-Haul kamyon kiralama firmasına ait 20 kiralık kamyonun kirlilik engelleyici cihazları bir gecede çalındı. Bir binek otomobilden 2-6 gram arasında seyrek metal çıkarken bu vasıtaların her birinden aşağı yukarı 1 onsluk paladyum ya da platin elde etmek mümkün.
Yine de ABD ’de vasıta parçalarını satarken, hurdacılara resimli kimlik gösterilmesi ve hurdacıların da bu kimlikleri meşru sisteme kaydetmeleri zorunlu. Bu parçaları çalan bireylerin ellerindeki madeni nasıl paraya çevirdiği bilinmiyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen