1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Hesaplarınızın Çalınıp Çalınmadığını Öğrenmenin En Kesin Yolu: Firefox Monitor

Hesaplarınızın Çalınıp Çalınmadığını Öğrenmenin En Kesin Yolu: Firefox Monitor

Güvenlik problemleri gün geçtikçe daha da çok gündeme geliyor. Peki güvende miyiz? Firefox’un tanınmış veri güveliği hizmetiyle beraber bu soruya cevap arıyoruz.

Güvenlik ihlalleri büyük bir problem hâline geldi. Kullanıcıların şahsi verilerini koruyamayan kuruluşlar, bu verilerin kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmesine ve yine kötü niyetli kişilere ücret karşılığında satılmasına yol açıyorlar. Kullanıcıların ele geçirilen verileri ve bu doğrultuda hesapları -şifreleri e-posta adresleri gibi bilgileri değiştirilerek- oyuncuların ellerinden tamamiyle gidebiliyor.

Mozilla’nın açık kaynaklı internet tarayıcısı olan Firefox, oyuncularını veri ihlaline uğramış bir siteye girdiğinde uyarıyor, bu site içerisinde şahsi bilgilerini paylaşmamalarını tavsiye ediyor. Kişisel bilgilerin korunmasına son derece önem veren Mozilla, bu verilerin daha öncesinde ele geçirilip geçirilmediğini görmemizi sağlayan Firefox Monitor platformunu, herkese açık bir biçimde ve para ödemeden sunuyor.

firefox-monitor-bir-portal-2

Firefox Monitor platformu, veri ihlalleri süresince ele geçirilen ve satışa Çıkarılan bilgileri bizler için satın alıyor ve kütüphanesinde bu verilere ait e-posta adreslerini bağdaştırıyor. Firefox Monitor’ün sitesinin içerisine girdiğinizde sizden yalnızca e-posta adresinizi yazmanız isteniyor. Bunun devamında platform, geniş veri ihlali kütüphanesinde e-posta adresinizin karıştığı veri ihlallerini anında karşınıza seriyor.

E-posta adresinizin karıştığı ve bilgilerinizin ele geçirildiği veri ihlalleri ayrıntılı bir biçimde gösteriliyor. Hangi veri ihlalinin; ne zaman gerçekleştiği, kaç hesabı etkilediği ve ne gibi verilerin ele geçirildiği bir bir listeleniyor. E-posta adresinizi girdikten sonra karşınıza çoğu site çıkabilecekken hiçbir site de çıkmayabilir.

firefox-monitor-bir-portal-1

Önünüze “Şimdilik Her Şey Yolunda” yazısı çıktıysa hesaplarınız güvende demektir. Eğer ki karşınıza e-posta hesabınızın karıştığı veri ihlalleri çıktıysa, veri ihlali gerçekleşen platformlardaki hesaplarınızın şifrelerini değiştirmeniz tavsiye ediliyor.

İlerleyen zaman e-posta adresinizin diğer bir veri ihlaline karışması halinde Firefox Monitor tarafından bilgilendirilmek için sayfanın orta bölümünde bulunan “Kaydol” düğmesine tıklayabilirsiniz.

firefox-monitor-bir-portal

Verilerinizi güvenliğini sağlamak için bilgiler.

Mozilla’nın Firefox Monitor gibi son derece faydalı programları bedava bir biçimde bütün oyunculara sunması gerçekten bizleri mutlu ediyor. Siz de hesaplarınızın herhangi bir veri ihlaline karışıp kötü niyetli kişilerin eline geçip geçmediğini öğrenmek için buraya tıklayabilir ve Firefox Monitor platformuna geçiş yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen