İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Güney Kore Windows yasağı hazırlığında

Güney Kore Windows yasağı hazırlığında

Dünyadaki en çok kullanılan bilgisayar işletim sistemi Windows, hem de birçok devletin resmi kuruluşlarında da etken olarak kullanılıyor. Fakat hükümetler, bu durumdan epey bir rahatsız. Artık Windows bağımlığından kurtulmak istiyorlar. Bu devletlerden biri de ortaya çıkan haberlere gore Güney Kore oluyor. Güney Kore Windows yasağı ile Windows’u resmi kurumlarda kullanmayı bırakmaya hazırlanıyor.

Güney Kore Windows yerine Linux’u tercih edecek

guney-kore-windows-yasagi-hazirliginda-1

Windows yerine açık kaynak kodlu Linux’u kullanacak olan Güney Kore hükümeti, gittikçe artan maliyeti düşünüyor olabilir. Çünkü resmi kurumlar her bilgisayar için ayrı bir Windows lisansı almak zorunda. Bu da Windows’un pahalı olmasından dolayı çok fazla maliyete karşılık ediyor.

Bu maliyet Microsoft’un Windows 7 desteğini kesmesinin peşinden daha da yükselecek. Çünkü kurumlar, Windows 10 kullanmak zorunda kalacak. Hükümetleri rahatsız eden en büyük problemin de bu olduğu düşünülüyor.

İlgili Yazı

Wikipedia bir ülkede daha yasaklandı!

Güney Kore’de alınan bu karar ile alakalı süreçler halen daha devam ediyor. Ve kısa sürede sonuçlanması umut ediliyor. Güney Kore’nin bu kararının ardından diğer hükümetlerin de bu yoldan ilerlemesi beklentiler içinde yer ediniyor. Öyle ki bir dönem Türkiye’de de Windows yerine Linux temelli Pardus işletim sisteminin kullanılacağı iddia ediliyordu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen