1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Gözlükler ve Arabalardaki Cam Yüzeylerde Buğulanma Sorununu Çözecek Yeni Bir Yöntem Geliştirildi

Gözlükler ve Arabalardaki Cam Yüzeylerde Buğulanma Sorununu Çözecek Yeni Bir Yöntem Geliştirildi

Gözlük kullananların bilhassa soğuk havalarda en fazla yakındıkları problem, soğuk ortamdan sıcak ortama geçince gözlüklerinin buğulanması. Bilim insanları, geliştirdikleri yeni teknikle bu probleme çözüm buldular.
Gözlük takan, kamera kullanan ya da araç süren kişilerin ortak bir derdi var: soğuk bir ortamdan, nemli bir ortama girince gözlüğün, kameranın ya da ön camın buğulanması. ETH Zurich’ten incelemeciler, bu buğulanmayı engellemek için yeni bir saydam materyal katman geliştirdiler. Sadece birkaç nanometre kalınlığındaki bu saydam katman, iletken olmayan titanyum oksit maddesine gömülü altın parçacıkları kullanılarak üretiliyor.

bugulu-gozluk-bir-portal

Araştırmanın başyazarlarından ve doktora öğrencisi olan Christopher Walker “Geliştirdiğimiz katman, güneş ışığındaki kızılötesi bileşenleri emiyor ve ışığı ısıya dönüştürüyor” dedi. Walker’ın çalışma prensibini belirttiği sistem, yüzeyin ısısını 3 – 4 derece artırarak buğulanmayı önlüyor.

Pasif ısıtma

Isı, bunun yanı sıra araba camlarındaki buğulanma probleminin de çözülmesinde kullanılan temel etmen. Normalde sistemlerde araç içi ısıtma mekanizmasından gelen sıcak hava, ön camı ısıtarak buğulanmayı önlerken; arka camda ise buğulanma, elektriksel ısıtma sistemi vasıtası ile önleniyor. ETH araştırmacılarının geliştirdiği katman ise daha pasif çalışıyor. Bu teknikde gereken tek ısı kaynağı güneş.

Araştırmada görev alan bir diğer doktora öğrencisi Efstratios Mitridis, tasarlanan yeni katmanının özelliğini şu şekilde açıklıyor: “Normalde koyu yüzeyler ışığı emer ve ısıya dönüştürür fakat biz şeffaf bir yüzeyde de aynı etkiyi yarattık.”

Gerçekleştirilen testler gösteriyor ki altın parçacıkları ve titanyum oksitli yüzeyler, buğulanmayı önleyici spreylere göre 4 kat daha süratli temizleniyor. ETH’deki bilim insanları, endüstriden bir mevduatcı bularak geliştirdikleri yeni tekniği pazara sunmayı planlıyor.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Teknoloji Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen