İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Göz Kararması Neden Olur?

Göz Kararması Neden Olur?

Göz Kararması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gün içerisinde yapılan rutin işler ya da yorucu işler sırasında aniden gerçekleşen bir göz kararmasını aşağı yukarı herkes bir kerede olsa yaşamıştır. Göz kararması tansiyon, açlık, sıcak ve gerilime bağlı olarak gerçekleşebilir. Göz kararması, baş ağrısı ve sersemlik belirtilerini içerisinde barındıran bir hastalıktır. Bu rahatsızlığı yaşayan çoğu kişi göz kararması nasıl geçer sorusunu da sıkça sormaktadır. Peki, göz kararması nasıl geçer? Göz kararmasına ne iyi gelir? Göz kararması kulak çınlaması ne anlam ifade eder. Göz kararması kendi başına bir tehlike arz etmiyorken birlikteinde baş dönmesi ve mide bulantısı gibi ikinci bir vaziyet eşlik ediyorsa dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda bu vaziyet sıklıkla yenidenlanıyorsa bir an önce hekime müracaatlmalıdır.

“Baş Dönmesi ve Mide Bulantısı” makalesine tıklayarak, bu tarz rahatsızlıkların belirtileri ve nelere yola açabileceği ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. Eğer hafif baş dönmesiyle başlayan sonrasında bedenin denge mekanizmasında sorunlar ortaya çıkaran bir vaziyet ile karşı karşıyaysanız Vertigo hastası da olabilirsiniz. Eğer vertigo hastalığı ile ilgili bilgili değilseniz;

Göz kararması neden olur

Göz kararması şikayetiniz var ve bunun yanında çeşitli vaziyetler gözleniyorsa kişi bir an önce dahiliye (iç hastalıkları) uzmanına başvurmalıdır. Doktor gerek görülürse kulak burun boğaz (KBB) ya da nöroloji uzmanına yönlendirecektir.

goz-kararmasi-nasil-gecer-habermi

Göz Kararması Nedenleri?

Göz kararmasına neden olan başlıca vaziyetler; tansiyonun aniden düşmesi, açlık ve gerilimtir. Kişinin aniden ayağa kalkması üzerine yaşanan göz kararmasına “ortostatik” adı verilmektedir. Aniden ayağa kalkmalarda beyine yeteri kadar kan gitmez ve hafif bayılma hissi, çarpıntı, göz kararması, baş dönmesi ile beraber rengin solması gibi vaziyetlerde gözlenmektedir. Bu vaziyet kansızlık, kalp ve beyin hastalıklarının belirtisi olabilir. Eğer sürekli olarak bu vaziyet yaşanıyor ise bir uzmana başvurmak gerekir. Göz kararmasının başlıca nedenleri arasındabulunan sıcaklık, yaz aylarında sık sık göz kararmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda bedenin mineral dengesindeki ani değişimler göz kararmasına neden olmaktadır. Özellikle yaz aylarında aşırı sıcaklar sebebiyle yoğun terleme yüksek oranda vücuttan tuz atılmasına neden olur ve bu sayede vücuttaki minarel dengesi ani bir değişim ile göz kararmasına nedeniyet veririr.

Göz kararmasına neden olan diğer vaziyetler;

Tansiyonun düşmesi ve yükselmesi
Şekerin düşmesi ve yükselmesi
Kansızlık
Aşırı su kaybı
Boyun damarlarının daralması
Bazı ilaçlar
Trioit problemleri
goz-kararmasi.jpg

Göz Kararması Nasıl Geçer?

İlgili Yazı

Nezle nasıl geçer? Nezle tedavisi için ne yapılmalı ?

Göz kararmasını nasıl geçer sorusunun çoğu hastalıkta olduğun gibi tek bir yanıtı bulunmamaktadır. Göz kararmasını geçirilmesinde en önemli faktörlerin başında yaşam tarzının değiştirilmesi gelmektedir. Gün içerisinde yapılan bazı alışkanlar değiştirildiği takdirde bir bu hastalığa çare bulabilirisiniz.

Göz karmamasının önlenmesinde;

Susuz kalmamanız oldukça önemlidir. Günde en az 2 litre su içmelisiniz.
Alkol su kaybına neden olacağından kaynaklı alkolü bırakmalısınız ve yaen az indirgemelisiniz.
Kesinlikle uzun süre aç kalmayanız.
Ayağa kalkmalarda yavaş hareket edin.
Yatağınızın baş kısmını hafif yükseltin.
Çok uzun süre ayakta durmaktan kaçının.
Eğer uzun süre ayakta duracak bir vaziyetteysanız varis çorabı kullanın.
İzometrik egzersizler denilen duvarı itme ve yamasa kaldırma gibi egzersizi hafif hafif yapabilirsiniz.
Eğer kalp ve ya yüksek tansiyon hastalığınız yoksa tuz, göz kararmasında düşük tansiyonun önlemesinde etkilidir.
Göz kararmasında kullanılan bazı ilaçlar bulunmaktadır. Eğer ilaç tedavisi tekniği ile uygulama gerçekleştirmek istiyorsanız, uzman hekime gözüküp göz kararmasına önleyen ilaçları kullanabilmeniz mümkün.

Göz Kararmasına Ne İyi Gelir?

Yukarında belirtilen göz kararması nasıl geçer sorusunda olduğu gibi göz kararmasına ne iyi gelir sorusunda da aynı şeyler belirtilebilir. Kısaca belirmek gerek görülürse, yukarıyada bulunan susuz kalmama, ayakta durmama gibi maddeler bunun yanı sıra göz kararmasına iyi gelen, göz kararmasını engel olan faktörlerin başında gelmektedir.

Göz Kararması, Baş Dönmesi, Mide Bulantısı ve Kulak Çınlaması Nedenleri

bas-donmesi-ve-goz-kararmasi-habermi-1
Göz kararması kendi başına bir tehlike arz etmez ama mide bulantısı, baş ağrısı, halsizlik ve hafif bayılma hissi gibi vaziyetler göz kararmasına eşlik ediyorsa bir an önce hekime müracaatlmalıdır. Altta yatan nedenler hekim denetimi ve muayenesi ile belirlerek bir tedavi uygulanmalıdır. Eğer göz kararmasına mide bulantısı eşlik ediyorsa; migren ve ülser gibi problemlerdan şüphelenir. Göz kararmalarında mide bulantısının dışında bir de baş ağrılarına sık sık rastlanılmaktadır. Göz kararması ve baş dönmesinin tehlikeli sayılabilmesi için sık sık rastlanılması gerekmektedir. Migren, tansiyon, vertigo, beyin ve kalp hastalıkları gibi vaziyetler baş ağrısı ile göz kararmasına yol açabilir.

Göz kararması baş dönmesi ve kulak çınlaması

Göz kararması tek bir gözde meydana geliyor ve gün içerinde devam ediyorsa boyundan geçen ve gözü besleyen damarlarda bir tıkanıklık söz konusu olabilir. Bu damarlardaki kan seviyesinin azalması halinde göz ve beyim iletişimini sağlayan sinirlerde hasar göz kararmasına nedeniyet vermektedir. Eğer göz kararmanız gün içerisinde farklı zaman yeniden ediyor ve 4-5 saat sürebiliyorsa bir an önce bir uzamana başvurmanız gerekir.

İlgili Yazı

Beyninizi Genç Ve Sağlıklı Tutacak 10 Bilimsel Yöntem

Ayağa Kalktığımızda Yaşadığımız Göz Kararması

goz-kararmasi-ve-mide-bulantisi-habermi

En çok rastlanan göz kararma biçimlerinden biridir. Bu olay sırasında bir de baş dönmesi vb. sorunlar yaşıyorsanız bir nevi Ortostatik Hipotansiyon yaşıyorsunuz demektir. Kısaca, ayağa kalktığınızda bir anda tansiyonunuz düşer ve beyne yeteri miktarda kan gitmediğinden kaynaklı göz kararma olayı gerçekleşir. Bununla birlikte, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi problemlerla da sık olarak karşılaşılır. Göz kararma sırasında bu belirtileri hisseden kişiler, ilk önce yavaş hareket etmeleri gerekir. Sorun devam ediyorsa en yakın sağlık kuruluşunda muayne olması gereklidir.

Göz Kararması ve Mide Bulantısı
Göz kararma prosedürü ile birlikte şayet mide bulantısı da kendisini göstermeye başladıysa, tansiyon ve şeker değerlerinde oynama olmuş olabilir. Migren hastalığı baş göstermiş olabilir. Baş ağrıları kendisini hissettirmeye başlarken, bazı beyin hastalıklarının da habercisi olabilir.

Göz Kararması ve Kulak Çınlaması

Göz kararması yalnızca tek başına bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmamaktadır. Göz kararması kulak çınlaması, baş dönmesi ve mide bulantısı rahatsızlıkları ile bir görülmektedir. Eğer sizler de bu bulgular ışığında bazı rahatsızlıklar yaşıyorsanız ve bu vaziyet süreklilik gösteriyorsa mutlaka bir uzman hekime ve uzman hekimin verdiği reçete üzerinden tedaviye başlamalısınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen