İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Google’da Bulamayacağınız Eski İnternet Sitelerini Nasıl Görüntülersiniz?

Google’da Bulamayacağınız Eski İnternet Sitelerini Nasıl Görüntülersiniz?

Aklımızdaki çoğu problemin cevabını aradığımız Google’ın 10 yıldan eski internet sitelerine dair verileri arama motorunda göstermediği ortaya çıktı. Peki 10 yıldan eski bir internet sayfasını arıyorsak ne yapmamız gerekiyor?İnternet, gelişen teknoloji ve bireylerin sosyal medyaya her gün daha da bağlanması ile sürekli büyüyen bir mecra haline geldi. Her gün var olan internet sitelerine bir yenisi ekleniyor. Gelişim o kadar hızlı ki platformun bir kısmı zamanın da getirdikleriyle birlikte bir köşede unutulup yavaş yavaş yok olmaya yüz tutuyor.

İnternet tasarımcılığı ve blog yazarlığı yapan Tim Bray ve Marco Fioretti, bu yılın başlarında Google’ın arama motoru üzerinde eski bütün internet verilerini endekslemeyi bıraktığı iddiasını ortaya attılar. Bunun ne anlama geldiğini kısaca açıklamak gerek görülürse yok olmaya yüz tutan bu internet sitelerini ortadan kaldıran milyonların tercihi Google’ın kendisi olabilir.

Google’ın bu eylemlerinin sonucunda 10 seneden uzun bir süredir internette olan belirli internet siteleri, Google arama motorundaki aramalarda gözükmemeye başladı. Bray ve Fioretti, Google’ın bu kadar etkili bir hafızaya sahipken bunu son 10 yıl ile sınırlandırmasının bir hayal kırıklığı olduğunu açıkladı.

Kafamıza takılan her soruyu Google’a sorduğumuzda bilgi polisliği yapan Google’ın her bir soruyla uğraştığını düşündüğümüzde bu mantıklı gelebilecek bir eylem. Ancak bu, bunun yanı sıra da Google’ı tarihsel bir arama için kullandığımızda aldığımız yanıtlardan çok daha çoğunun bir yerlerde gizli olduğu gibi kalp kırıcı bir gerçekle de bizi baş başa bırakıyor.

İlgili Yazı

Windows 10’da Hareketli Arka Plan Nasıl Ayarlanır?

İşte böyle bir vaziyette başvurabileceğiniz 6 web sitesi:

DuckDuckGo ve Bing

google-da-bulamayacaginiz-eski-internet-sitelerini-gosteren-arama-motoru-bir-portal-5
Bray’in ifade ettiğine göre DuckDuckGo ve Bing arama motorlarının her ikisi de internette hâlâ Google’dan daha çok ve daha kusursuz kayıtlar sunuyor. DuckDuckGo ve Bing bunun dışında, Google’ın arama motorunda göstermediği eski internet sitelerini de bizlere gösteriyor. Yani 2009 yılından önce var olan belirli bir web sitesiy ile ilgili arama yapıyorsanız ve Google size bir arama sonucu göstermiyorsa hâlâ çalabileceğiniz iki kapı var.

Wayback Machine

google-da-bulamayacaginiz-eski-internet-sitelerini-gosteren-arama-motoru-bir-portal-4
DuckDuckGo ve Bing işe yaramazsa üçüncü bir tercih olarak yaptığınız aramayı bir başka birinın da büyük ihtimalle yapmış olabileceğini düşünerek Wayback Machine’in arşivlerine göz gezdirebilirsiniz.

Million Short

google-da-bulamayacaginiz-eski-internet-sitelerini-gosteren-arama-motoru-bir-portal-3
‘Peki, daha geniş kapsamlı sorular için kimin kapısını çalalım?’ diye düşünebilirsiniz. Cevabını bilmediğiniz, onlarca yıl önceye dayanan ve arayınca da bulamadığınız daha da kapsamlı sorular için de gidebileceğiniz daha kapsamlı seçenekler de bulunmakta. Bunlardan biriyse siz arama yaptıktan sonra en fazla tercih edilen ve en tanınmış olan yanıtların bulunduğu siteleri eleyip sizi internetin daha derin, kuytu köşelerine çekecek aramalara götüren Million Short.

Wiby.me

google-da-bulamayacaginiz-eski-internet-sitelerini-gosteren-arama-motoru-bir-portal-1
Başka bir alternatif şeklinde de ‘klasik internet sitelerinin arama motoru’ olan Wiby.me’ye gidebilirsiniz. Wiby.me ise internetin büyük bir kitlesini oluşturan amatör fakat bunun yanı sıra meraklı olan Kullanıcılar için özelleştirilmiş ve internetin daha eski hatta kadim denilebilecek kadar eski arama sonuçlarını gösteren bir arama motoru.

Pinboard

google-da-bulamayacaginiz-eski-internet-sitelerini-gosteren-arama-motoru-bir-portal
Son olarak sizlerle paylaşacağımız arama motoru ise Pinboard. Kendisini minimalist bir arama motoru olarak tanımlayan Pinboard, arşiv görevlilerinin kullanabileceği anahtar özellikler sunan Pocket arama motoru ile benzer özellikler taşıyor. 11 dolarlık yıllık hizmetini satın almanız halinde, Pinboard kaydettiğiniz her sayfa için size özel bir internet arşivi oluşturuyor. Daha eski ve internet üzerinden silinmemiş şeyler aramanız halinde böyle bir özellik, bir daha hatırlamak istediğiniz belirli bilgilere ulaşmanızı çok daha basitleştirecektir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen