1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Google Earth, ‘Yanlışlıkla’ Askeri Üsleri Açığa Çıkardı
Trendlerdeki Yazı

Google Earth, ‘Yanlışlıkla’ Askeri Üsleri Açığa Çıkardı

Google Earth, Tayvan’da bulunan gizli askeri üsleri açığa çıkardı.

Google Earth 3D Haritalar’ın en son güncellemesi, Tayvan’daki gizli askeri üsleri halka ve düşmanlarına açık biçimde ortaya çıkardı. Yerel gazetelerden gelen bilgilere göre füzeleri içeren tesisler ve ülkenin Ulusal Güvenlik Bürosu üç boyutlu görüntülemeye bile makul.

Güncelleme normalde Taipei, New Taipei, Taoyuan ve Taichung gibi halka açık alanları göstermek içindi. Şu anda, açığa çıkan üsleri ve füze ateşleyicilerini görüntüleyebilmek hala mümkün. Tayvan ordusunun bu vaziyetin yeniden yaşanmaması için ‘’dersler alacağı’’ bildiriliyor. Buna, ülke üzerindeki diğer askeri üsleri ve yapıları kamuflaj etme çalışmaları da dahil.

Bu olay büyük bir hata gibi gözükse de yetkililer, Tayvanlılar için kaygılanacak bir şey olmadığını ve panik yapmanın lüzumsuz olduğunu söylüyor. Tayvan’ın Savunma Bakanı mahalli bir gazeteye verdiği röportajda “İşin gerçeği, gizli bölümlerin hepsi üç boyutlu haritaların görüntülemekte zorlanacağı yapılar içerisinde” dedi.

google-earth-yanlislikla-askeri-üstleri-aciga-cikardi-1

(Açığa çıkan üslerden biri)

Google ve Tayvan’ın bu tür haritalandırma konusu ile ilgili daha önce karşı karşıya gelmişliği bulunuyor. Tayvan hükümeti 2016 yılında, Google’dan Güney Çin Denizi’nde bulunan Taiping Adası’ndaki askeri üsleri görünürlükten kaldırmasını istemişti. Tayvan hükümetinin geçmişte Apple Haritalar ile de diğer bir askeri üssün ortaya çıkması ile ilgili problemler yaşadığı bilinmekte.

Askeri üsleri ortaya çıkarsa da, Google Earth internetteki en tanınmış programlardan biri olmaya devam ediyor. İndirme sayısı bir milyardan fazla ve oturma odanızın konforunda tüm dünyayı görme imkânı sağlıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Okan Çalışkan

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen