1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Google ’da Asla Aramamanız Gereken 7 Şey

Google ’da Asla Aramamanız Gereken 7 Şey

İnternetteki toplam site adedinin 2 milyar barajına vardığı vakitlerde yaşıyoruz. Bilginin sadece doğru kaynaktan alındığında işe yaradığı konusu ile alakalı herkes hemfikir. Peki ya bir numaralı baş danışmanınız Google, her vakit doğru bilgi kaynaklarına mı yönlendiriyor?
Artık merak ettiğimiz her şeyi internette arıyoruz. Bunun amacıyla en çok başvurduğumuz yer ise Google. Ulaşılan bulguların güvenirliliğini sınamak ise nerdeyse imkansız. Hatta fazlası insan, Google aramaları neticesinde karşısına çıkanların ne kadar gerçek olduğu konusunu sorgulamıyor.

Yalan haberler, yanıltıcı bulgular, ağzı olan her bireyin konuştuğu içerikler internette cirit atıyor. Bu durumun, hayatımız üstünde sandığınızdan da büyük bir tesiri var. Eğer hatalı bir bulguyu doğru zannedip yakınlarınıza anlatır, WhatsApp’dan gönderirseniz, o bulgular daha büyük bir süratte yayılıyorlar.

googleda-aratmamanız-gereken-şeyler-bir-portal
Elbette tek sorun yalan hatalı bulgular ya da haberlere ulaşmak değil. Arada sırada insan kaldıramayacağı, vahşet dolu görüntülerle karşılaşmak da mümkün. Peki Google’da tam olarak neleri aratmamamız, aratsak bile vardığımız hangi verilere güvenmememiz gerekiyor.

7. Rahatsızlıklarınız:

googleda-aratmamanız-gereken-şeyler-bir-portal 1
Eğer kendinizi kötü hissediyorsanız, bir ağrınız, gününüzü, haftanızı mahveden bir sağlık şikayetiniz varsa hekime başvurmanız gerekiyor. Eğer Google’da basit bir rahatsızlık araması yaparsanız, büyük kaygılara kapılmanız doğal. Her türlü semptomun çok çok değişik hastalıklara bağlandığı binlerce içerik var. Sıradan bir semptom pek çok hastalıkla bağlantılı olabilir. Doğru yanıtı size hekiminiz verir, Google değil.

6. Herhangi bir organ kanseri

googleda-aratmamanız-gereken-şeyler-bir-portal 2
Kanser son derece ciddi boyutlara ulaşan, çok değişik çeşitleri olan bir hastalık. Bu amaçla semptomların skalası da geniş oluyor. Eğer kanser bulunduğunuzdan endişe ediyorsanız, kesinlikle doğru sonuca ulaşmak amacıyla tıbbi denetim yaptımalısınız. İster inanın ister inanmayın, insanlar rastgele bir organının yanına “kanseri” kelimesini yapıp, kendi semptomlarıyla bağ kurmaya çalışıyorlar.

5. Cilt durumunuz:

googleda-aratmamanız-gereken-şeyler-bir-portal 3
Kaşıntı, döküntü, kuruluk ve kabarma gibi pek çok cilt durumu, çok geniş yelpazeye sunulan hastalıklara bağlı olabilir. Yine ilk iki maddede bulunduğu gibi, cildinizle alakalı bir şikayetiniz varsa Google arama sonuçlarına güvenmemelisiniz. Bu arama neticelerinde çıkan tedbir tavsiyelerinin büyük fazlalığı bilimsellikten uzak halde bulunduğu amacıyla, verdiği önerileri de öneme almamalısınız.

4. Uyuşturucu çeşitleri:

googleda-aratmamanız-gereken-şeyler-bir-portal 4
Uyuşturucu maddelerin ortak noktası beyni ve vücudu değişik sürelerde eylemsiz kılmalarıdır. Kanun dışı olan konuların aramalarında karşınıza çıkacak bulguların de yasa dışı olma ihtimalleri yüksek. Faydacı bir yaklaşıma sahip olmayan internet sitelerine girmeniz, bu tarz aramalarla basit bir hal alıyor.

3. Faizsiz / düşük faizli kredi:

googleda-aratmamanız-gereken-şeyler-bir-portal 5
Küresel finansal sistem borçlanma üstüne işler. Eğer paraya ihtiyacınız varsa, faiz ödemek istemiyorsanız yine düşünün. Faizsiz kredi aramasında çıkan neticeler arasında, insanlar hatalı yönlendiren içerikler mevcut. Kötü niyetli birileri, girdiğiniz site üstünden sizden bilgi talep edebilir, düşük faizli ya da faizsiz kredi talebiyle elinizdekilere de alıkoyabilir.

2. Nasıl varlıklı olunur?

googleda-aratmamanız-gereken-şeyler-bir-portal 6
Böyle bir arama yaparsanız, büyük ihtimalle düzmece borsa bahis sitelerine yönleneceksiniz. Network marketing gibi planlarla çalışan şirketlerin aldatıcı reklamları ve siteleri karşınıza çıkacak, sizden para kazanmak amacıyla para talep eden çok yer olacak. Zenginliği Google’da değil, çalışarak arayın.

1. Suç aletleri yapımı:

googleda-aratmamanız-gereken-şeyler-bir-portal 7
Bomba, kesici ya da delici aletler gibi pek çok suç aletinin yapım aşamalarını internet üstünde bulmak mümkün. Google üstünden gerçekleştireceğiniz bu tür bir arama, başka aramalarda bulunduğu gibi veritabanına kaydedilecek. Eğer o kritik aramalarda bulunursanız, tıkladığınız siteler ruhunuz bile duymadan şahsi bulgularınizi ele geçirebilir. Artık kötü adamların suç yıkmak amacıyla kayıp kimlik bulmalarına lüzum kalmadı, internet var.

Google’daki bulguların güvenilirlik durumunu, okuduğunuz haberlerin kaynaklarını sorgulamanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen