İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. Google açıkladı: “Android daha güvenli”

Google açıkladı: “Android daha güvenli”

google-android-icin-rapor-yayinladi1-bir-portal-min

Teknoloji devi Google, Android için beşinci yıl güvenlik ve gizlilik raporunu yayınladı. Raporda ilginç bilgilere yer verildi. Gelin detaylara birlikte göz atalım.

İlgili Yazı

Depolama Servisi Google One nedir ?

Android güvenilir mi?

Teknoloji Dünyasının en büyük şirketlerinden biri olan Google, sahibi olduğu Android hakkında güvenlik ve gizlilik raporunu yayınladı. Potansiyel zararlı uygulama indirmelerindeki artışa rağmen tık sahtekarlığı artık “Potansiyel Zararlı Uygulamalar” kategorisine dahil edildiğinde Google “Android ekosisteminin genel Kullanıcı güvenliği iyileştirildi” diyerek iyimser bir sonuç ortaya koydu.

google-android-icin-rapor-yayinladi-bir-portal-min

Daha özel baktığımızda Google Play Store‘dan indirilen potansiyel zararlı programların yüzdesi 2017 yılında yüzde 0.02 iken 2018 yılında bu oran yüzde 0.04‘e yükseldi. Yayınlanan raporda “Bu istatistiklerden tıklama sahtekarlığı rakamlarını kaldırdığımız takdirde, Google Play Store’daki potansiyel zararlı programların oranı yılda yüzde 31 azaldı. Bu mobil platformumuzu daha güvenilir hale getirdi.” diyor.

Google, Dünya genelinde iki milyardan fazla Android cihazı güven altında tutmak istediklerini belirtiyor. Bunun basit bir iş olmadığını belirten şirket, bunun için gerekli önlemleri aldıklarını belirtiyor. Buna göre 2017 yılında piyasaya sürülen yapay zekaya sahip Google Play Protect ile günde elli milyondan fazla uygulama üzerindeki güvenlik açıkları sürekli olarak taranıyor. 2018 yılında Google, Google Play Protect’in makine öğrenmesi yeteneklerini geliştirmeye devam etti.

Diğer istatistikler, potansiyel zararlı programların mağazaya yüklenmesindeki düşüşü gösteriyor. 2018 yılında Google Play Store’daki programların yüzde 0.45′i zararlı içerik barındırırken bu oran 2017 yılında yüzde 0.56′ydı. Şirket bunu, Google Play Protect’in başarısı olarak görüyor.

İlgili Yazı

Google, Bir Deney ile İnsanların Tasarımlar Karşısında Verdikleri Tepkileri Ölçecek

Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Haber Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen