1. Ana Sayfa
  2. Otomobil
  3. Goodyear’ın Uçan Otomobiller İçin Tasarladığı Tekerlek

Goodyear’ın Uçan Otomobiller İçin Tasarladığı Tekerlek

Goodyear, uçan arabalar için son derece havalı bir tekerlek ve jant tasarladı.
Geçmişte Godyear’ın oldukça ilginç tekerlek dizaynları olmuştu. Ortasında yosun yetişen jantların veya top gibi yuvarlanarak her yere dönen tekerleklerin sonrasında firma bu defa da uçan otomobiller için jant ve tekerlek tasarladı.

2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda Goodyear Aero konseptin tanıtımı yapıldı. Bu tekerlekler yerde iken normal, pnömatik olmayan tekerlek fonksiyonu görüyor. Kalkış anında ise yan dönerek yüksek devirde dönmeye başlıyor. Böylece tekerlekler aracın ihtiyaç duyduğu itici gücü elde etmeyi sağlıyor. Son dönemde otonom uçan otomobillere olan ilginin arttığını göz önüne alınca bu konseptin gördüğü ilgi şaşırtmıyor.

Avengers filmlerinde gördüğümüz Hellicarier isimli uçan aracın iticilerine benzeyen tekerleklerde aslında benzer bir mantık da söz konusu. Tekerleğin dilimlerini oluşturan metal yüzeyler, araçlar havalanmaya başladığında iticinin bıçaklarını oluşturuyor. Özel olarak tasarlanan ve geliştirilen bu araç oldukça yerden ve maliyetten tasarruf etmeyi sağlıyor.

uçan-araba-tekerlek-tasarımı-bir-portal

Tekerleğin dış bölümündeki kaplama sert plastikten yapıldı. Bu sayede jant kısmının daha dayanıklı olması sağlandı. Havalı bir lastik, yüksek dönme hızında parçalanır ve aracın dengesini bozar. Bu yüzden de havalı, standart bir lastik dizaynı bu araçlarda kullanılmadı.

Goodyear, Aero’nun manyetik iticiler tarafından kullanıldığı ya da pay zeka tarafından kontrol edildiği bir geleceğin hayalini kuruyor. Daha gerçekçi olmak gerek görülürse Aero, büyük ihtimalle fiber optik sensörler tarafından kontrol edilecek. Böylece tekerleğin her zaman için kalkışa makul durumda olmasından emin olunacak.

Goodyear Aero konsepti, ilerideki olası uçan otomobil dizaynları için önemli bir çıkış noktası olmaya aday.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen