1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Gökyüzünde Su Taşıyan ‘Atmosferik Nehirler’ Nedir?

Gökyüzünde Su Taşıyan ‘Atmosferik Nehirler’ Nedir?

Yeryüzünde suların taşındığı nehirleri görmeye alışkınız. Peki size suyun buhar halini taşıyan atmosferik nehirlerden söz etsek?
Nehirler, doğadaki suların bir araya gelip daha büyük su kütleleriyle birleşmesini sağlayan doğal yapılardır. Peki ya sıvı durumdaki suyun buhar halini taşıyan gökyüzündeki nehirlerden söz etsek ne dersiniz?

Atmosferik nehirler ile ilgili çoğu inceleme mevcut. Bunlardan bir tanesi de Illinois Üniversitesi’nde görevli Francina Dominguez tarafından gerçekleştirildi. Dominguez, atmosferik nehirlerin yoğun su buharı taşıyan uzun ve dar koridorlar olmasından söz ediyor. Bu tanım 1990’ların başında meteorolog Reginald Newell ve Yong Zhu’nun yayınladığı bir dergide ortaya çıkmıştı.

Atmosferik nehirler, yüzlerce kilometre uzunluğunda ve yüzlerce kilometre genişliğe sahip olabilen yapılardır:

atmosferik-nehirler-bir-portal

Dominguez, gökyüzündeki nehirlerin tipik olarak okyanusların üzerinde oluştuğunu belirtiyor. Buna ek olarak, karadaki nehirlerin aksine gökyüzündeki nehirler, çok daha süratli hareket edebiliyorlar. Üstelik batı ABD’deki yoğun yağışların olma nedenlerinden biri şeklinde de atmosferik nehirler gösteriliyor.

Atmosferik nehirlerin yoğun olarak etki ettiği bölgeler arasında Şili, Avustralya, Güney Afrika ve Batı Avrupa yer alıyor. Dominguez’in raporuna göre, bu bölgelerdeki nemin %90’ını atmosferik nehirler oluşturuyor.

İlgili Yazı

Windows 10’da Hareketli Arka Plan Nasıl Ayarlanır?

Bu doğa olayının Dünyadaki su buharı dağılımına en büyük katkıyı sağladığını da unutmadan ekleyelim.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen