1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Facebook, Artık Gençler Üzerinde Yoğunlaşacak (messenger)

Facebook, Artık Gençler Üzerinde Yoğunlaşacak (messenger)

Facebook, gençlik ekibini yeniden yapılandırmaya gidiyor. Firma, bekleneni veremeyen LOL uygulamasının fişini çekerken Messenger Çocuklar uygulamasına odaklanacak.

Sosyal medya devleri amacıyla çocuklar ve gençler önemli bir demografik oluşturuyor. Bir ileri ‘büyük şeyi’ belirleyeceğine inanılan çocuklara yönelik çalışmalar yapan firmalar arasında Facebook da var.

Facebook, gençlerin ve çocukların isteklerini kavramak amacıyla 100’den çok çalışanını görevlendirdiği “gençlik ekibi”ni tekrardan oluşturulma kararı aldı. Bu ekip, gençlerin ve çocukların kullanmak isteyebilecekleri ürünleri ve özellikleri tasarlamakla görevli.

Ekibin ilerlettiği ve ‘meme’ olarak tanınan görsellerin paylaşıldığı LOL programı rafa kaldırılıyor. Betada istenen başarıyı yakalayamayan program, beklenilen ilgiyi hiçbir vakit görmedi.Öte yandan, normalde Facebook kullanamayacak olan 13 yaş altı gençler amacıyla tasarlanan Messenger Çocuklar (Messenger Kids) programı ise bir hayli umut vaat ediyor. Firma da LOL projesinde görevli ekibini bu projeye yönlendiriyor.

haberci çocuklar

Facebook’un Messenger Çocuklar programı, bağımsız organizasyonları gizlilik ve güvenlik konusunda korkutsa da şirketin ana odağı bu proje olacak gibi duruyor.

Bir Facebook sözcüsü doğrulusunda oluşturulan açıklamada, şirketin gençlik ekibinin, en mühim işletme önceliklerine göre tekrardan oluşturulabileceğini bildirildi. Aynı açıklamada, ekibin odağının da Messenger Çocuklar bulunduğu belirtiliyor.Yapılan incelemelerde da gençlerin bundan sonra Facebook’tan uzaklaştıkları ve diğer sosyal medya programlarına yöneldikleri meydana çıkmıştı. Facebook’un birtakım gençlere para ödeyerek program verilerini topladığı meydana çıkmıştı.

Bu durum, Facebook ile Apple arasında problemler yaşanmasına sebep olmuştu. Facebook’un gençlik ekibi 2016 senesinde kurulmuştu. Ekibin ilerlettiği LifeStage isimli Snapchat aynısı program Ağustos 2017’de program mağazalarından kaldırılmıştı. TBH isimli bir diğer program da gençlerin anonim sorular sorup yanıt vermesi amacıyla hazırlanmıştı. Bu uygulama da kısa süreli olmuştu.

haberci çocuklar 1

Facebook’un Messenger Çocuklar dışında da gençlere ve çocuklara yönelik çalışmaları olsa da bu çalışmaların içerikleri bilinmiyor. Facebook, Instagram’ı satın alması ve Snapchat’ten hikayeler özelliğini kopyalaması dışında gençlere erişim sağlamakta zorlanıyor. Facebook en son gençlere erişebildiğine pazara yeni giriyordu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen