1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Gelmiş Geçmiş En Yırtıcı Canlılardan Biri Olan Megalodonları Yok Eden Şey Neydi?
Trendlerdeki Yazı

Gelmiş Geçmiş En Yırtıcı Canlılardan Biri Olan Megalodonları Yok Eden Şey Neydi?

Yakın bir zamana kadar nasıl yok oldukları tam anlamıyla bilinmeyen megalodon ların yok oluşlarının nedeni büyük beyaz köpekbalıkları olabilir.
Yirmi milyon yıl boyunca, dünya okyanusları ‘megalodon’ adındaki korkunç köpekbalıklarına ev sahipliği yaptı. Daha sonra, bu 18 metre uzunluğundaki süper yırtıcı bir anda yok oldu. Bu hikaye gizemli Romanlar, korku filmleri ve belgeseller için son derece hoş olsa da vaziyet aslında böyle değil.

Yeni fosil kayıtlarına bakan araştırmacılara göre, bu devasa avcıları öldüren şey günümüzdeki büyük beyaz köpekbalığından başka biri değil. Bu tarz bulgularda zaman içindema oldukça önemlidir. Geçmişte yapılan araştırmalarda megalodon’un 2.6 milyon yıl önce bir süpernovanın tetiklemesiyle oluşan iklim ve biyoçeşitlilik değişikliğiyle yok olduğu düşünülüyordu.

megaladon-bir-portal

Kuzey Amerika’nın batı kıyılarında toplanan megalodon fosillerinde araştırmacılar bazı örneklerin yanlış tanımlandığını veya yanlış tarihlendirildiğini fark etti. Yapılan geniş çaplı araştırmalardan sonra bu köpekbalığının yok oluşunun daha önceden düşünülenden 1 milyon yıl önce gerçekleştiği fark edildi.

Bu yeni zaman çizelgesi yeni bir açıklamaya da ihtiyaç duyuyordu ve Charleston Koleji paleontologlarından Robert Boessenecker ve ekibi son derece tatmin edici bir açıklama keşfettiler. Büyük beyaz köpekbalıkları ilk olarak 6 milyon yıl önce ortaya çıkmıştı ve başlangıçta yalnızca Pasifik’te bulunuyorlardı. Ancak iki milyon yıl sonra bu yırtıcılar bütün dünyaya yayılmayı başardı.

megaladon-bir-portal-1

Araştırmacılar, okyanuslardan okyanuslarda gezen bu köpekbalıklarının, megalodonların bölgelerini işgal ettiklerini ve yiyecek konusu ile ilgili megalodonlara karşı üstün geldiklerini düşünüyor. Ancak rekabet artmaya başladıkça, aralarındaki ‘kavga’ hayatta kalma mücadelesine dönüştü. Bossenecker’e göre, megalodonların yok oluşlarının nedeni dış uzayda meydana gelen bir süpernova değil büyük beyaz köpekbalıklarıydı.

Ortaya atılan bu yeni hipotez bazı şeyleri açıklasa da bir antik köpekbalıkları uzmanı bu hususta ikna olmuş değil. Ona göre, yalnızca bir türün megalodonları tamamiyle bitirmesi pek de olası bir senaryo oluşturmuyor. Kendisi, araştırmacıların kaplan köpekbalıkları gibi diğer olası ‘suçlulara’ da bakması gerektiğini söylüyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen