1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Gelecekle Tanışın: Sürücüsüz Olarak Gidebilen Otobüsler Tanıtıldı

Gelecekle Tanışın: Sürücüsüz Olarak Gidebilen Otobüsler Tanıtıldı

Sürücüsüz araç trendini takip eden ülkelerden bir diğeri de Kanada oldu. Ülkenin en büyük üçüncü kenti Vancouver’da sürücüsüz otobüs görücüye çıktı.
Sürücüsüz araçların tanınmışlığı gün geçtikçe giderek artıyor. Bazı kazalar yaşansa da sürücüsüz otomobillerin orta ve uzun vadede hayatımızla tamamiyle entegre hale gelebileceği düşünülüyor. Bazı ülkeler ve şirketler ise bu sektörün geleceğini öngörüp, bu araçlar üzerine çeşitli hamleler yapıyor.

sürücüsüz-otobüsler-bir-portal-1
Yüksek eğitim düzeyi ve refah seviyesiyle bilinen Kanada, ülkenin üçüncü büyük kenti olan Vancouver’da sürücüsüz otobüs hizmetini başlattı. Saatte en çok 40 km hıza ulaşabilen sürücüsüz otobüste radar sensörü, kamera ve GPS bulunuyor. Yaya ve nesnelere çarpmamak için üzerindeki sensörleri kullanan otobüs, programla belirlenen güzergahlar arasında ilerliyor.

Maksimum 12 yolcu alabilen otobüste ilaveten tekerlekli sandalye ve bebek arabalarının rahatlıkla girip çıkabilmesi için de bazı sistemler bulunuyor. Sürücüsüz otobüs, motorlu taşıtların yer almadığı özel olarak geliştirilmiş bir hat üzerinde çalışıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen