İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgi
 3. Geleceğin Mesleklerini Merak Ediyor Musunuz?

Geleceğin Mesleklerini Merak Ediyor Musunuz?

Teknoloji ve çağın getirdikleri ile geleceğin meslekleri seçenekleri değişiyor ve ileride çok revaçta olacak farklı meslek grupları ortaya çıkıyor. Özellikle günümüzün klasik mesleklerinin aksine daha fazla bilime ve teknolojiye yönelik meslekler ön plana çıkacak gibi duruyor. Dijital çağ ile her geçen yeni ürünler ortaya çıkıyor ve teknoloji çeşitlenerek genişliyor. Buna bağlı olarak meslek seçenekleri de çeşitlenmeye başladı bile.

Yeni nesil meslekler için İşkur 2018 yılının sonunda ‘geleceğin meslekleri’ incelemesini tamamladı. İşkur’un bu incelemesi meslek kapsamında ezber bozar niteliktedir. Geleceğe yönelik yapılan bu çalışmada teknolojinin gelişimi ve sektördeki açıklar belirleme edilmiştir. Aynı zamanda ilerleyen süreçte ortaya çıkabilecek olan açıklar da öngörülerek inceleme sonuçlanmış.

Araştırma kapsamında 10 yıl sonra sektörde öne çıkabilecek olan meslekler ve gereksinimin artacağı meslekler işverenlere sorulmuştur. Bunun sonucunda da çeşitli cevaplar alınmıştır. Bu cevapların büyük bir kısmı dijitale yöneliktir. Özellikle bu alanda İşkur’un çeşitli çalışmaları da olmakta ve gençlere destek olacak yardımları da bulunmaktadır.

gelecegin-meslekleri-bir-portal-1

Geleceğin Meslekleri

İşkur’un belirlediği geleceğin meslekleri arasında genel olarak dijital yer alsa da bunun haricinde farklı meslek grupları da bulunmaktadır.

Bu meslekler;

 • -Dijital muhasebe
 • -Dijital reklamcılık
 • -Robot mühendisliği
 • -Yazılım mühendisliği
 • -Siber güvenlik uzmanı
 • -Nanoteknoloji uzmanı
 • -Veri tabanı yöneticiliği
 • -Biyomedikal cihaz yöntemeri
 • -Güneş enerji sistemi yöntem personeli gibi meslek gruplarıdır.

Aynı zamanda günümüzde robotik kodlama, makine öğrenimi, yapay zeka alanları da sürekli gündeme geliyor. İlerleyen zaman bu kollardan türeyen alanlarda da çok çeşitli meslek dalları açılabileceği düşünülmektedir. Gençleri bu alanlara yönlendirerek, geleceğe daha yararlı çalışmalar yapma potansiyeli artacaktır. Özellikle program, kodlama alanında ufak yaşlardan itibaren ilgisi olan çocuklara eğitimler verilmektedir ve kendi projelerini yapmalarında yardımcı olunmaktadır. Bu da yeni neslin hem bu alana kazandırılması hem de bilginin kaliteli olmasını sağlamaktadır.

Siz Olsanız Hangi Mesleği Seçerdiniz?

Geleceğin meslekleri arasından hangi mesleği seçmek isterdiniz? Yaşınız gençse bu alanlara yönelmek için geç kalmadınız. Hangisine ilginiz olduğunu keşfettikten sonra o alana yönelebilirsiniz. Çeşitli eğitimlerle kendinizi geliştirebilir ve sektörde söz sahibi olabilirsiniz. İlgi çekici olan bu meslekler keyifli olacağa benziyor. Seçim sizin!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen