İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Fukushima Nükleer Santralindeki Kalıntılarla İlk ‘Temas’ Gerçekleştirildi
Trendlerdeki Yazı

Fukushima Nükleer Santralindeki Kalıntılarla İlk ‘Temas’ Gerçekleştirildi

2011 yılında yaşanan depremde büyük bir hasara neden olan Fukushima nükleer santralindeki artıklarla ilk ‘temas’ gerçekleştirildi.

World Nuclear New’in raporuna göre, uzaktan kontrol edilen bir robot, Fukushima nükleer reaktörünün altında bulunan erimiş nükleer yakıt içerdiğinden şüphelenilen bir atığı dürttü. Bu dürtme eylemi, 2011’de bir kaza yaşayan Japonya’daki Fukushima Daiichi güç santralinin devam eden temizlenme aşamasının bir parçasıydı.


Tokyo Electric Power Company’den (TEPCO, Tokyo Elektrik Güç Şirketi) yapılan duyuruya göre, robot 13 Şubat’ta yaşanan deprem sonrası aşırı ısınan ve reaktörün çekirdeğinin erimesine neden olan Unit 2 reaktörünün içine sarktı.

TEPCO, radyoaktif yakıtın reaktör tankının altında erimiş olabileceğinden şüphelendi.

Şirket, radyoaktif atığı bulmak ve oradan kaldırmak için bir dizi robot gönderdi. Gerçekleştirilen bu tehlikeli görevde bazı robotlar kurtulmayı başaramadı. Ocak 2017’deyse TEPCO takımı, Unit 2’de araştırma yapması için bir robot gönderdi.

Reaktörün dibine gönderilen robot, yukarıdaki ekibe çektiği kaya artıklarının fotoğraflarını gönderdi yalnız ekip eriyen kaya parçalarının yerlerinden oynatılabilecek kadar katı olup olmadığından emin olamadı.

Gönderilen robot, Şubat 2017’de reaktörün içinde sıkışıp kalmıştı. Aradan geçen iki yıldan sonra şirket, bu hafta yeni bir robot daha göndermeye karar verdi.

30 santim uzunluğunda, 10 santim genişliğinde ve aşağı yukarı 900 gram ağırlığındaki robotta ışıklar, kameralar ve sıcaklık ile radyasyonu ölçmesi için sensörler yer alıyordu. Ancak en önemlisi, artıkları sıkabilecek ve dürtebilecek kıskaçlara sahipti.

Ekip çarşamba günü, muhafaza kazanına uzaktan kumandayla robotu indirdi ve muhafaza kazanının dibindeki katılaşmış toprağın fotoğraflarını çekti. TEPCO’nun yaptığı açıklamaya göre, bu gizemli çökeltiyle yapılan bir temastı.

Şirketin şimdiki plânı, toplanan görüntüleri analiz etmek ve daha sonra son derece uzun ve yavaş gerçekleşecek olan nükleer reaktör artıklarını temizlemek olacak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen